więcej


Transport

Wsiądź na rower i "Zaparkuj klimatycznie!" (12641)

2011-05-14

Drukuj
Głosowania w akcji „Zaparkuj klimatycznie!” dobiegły końca. W Rzeszowie, Krakowie, Wrocławiu, Bytomiu i Sopocie mieszkańcy zdecydowali, gdzie zostaną zamontowane klimatyczne stojaki rowerowe. Wybrano również najlepsze modele stojaków, które symbolizują każde z miast biorących udział w akcji. Obwarzanek, Miś, Opera Śląska, Ratusz, Piłki to tylko niektóre ze zwycięskich projektów. Do stojaków będzie można przypiąć rower już w czerwcu.  
Na stronach www fundacji All For Planet oraz lokalnych oddziałów "Gazety Wyborczej" czytelnicy i internauci mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch głosowaniach. Głosowania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wzbudzały emocje. W obu plebiscytach oddano prawie 70 tysięcy głosów.

– Chcieliśmy obudzić z letargu zimowego wszystkich, nie tylko rowerzystów. Głosowanie na projekty i lokalizacje dla stojaków rowerowych niewątpliwie się do tego przyczyniło. Zależało nam na tym, żeby była to okazja do debaty publicznej o zrównoważonym rozwoju, o przestrzeni miejskiej, o tym, jak design może zmieniać sposób myślenia o ekologii w mieście – mówi Krystyna Skommer, fundacja All For Planet. – Zainteresowanie i emocje wokół projektów i lokalizacji potwierdzają niewątpliwie, że nasz cel został osiągnięty. Do dyskusji włączyli się nie tylko rowerzyści oraz mieszkańcy miast, w których w tym roku postawimy kilkaset stojaków. Dziękujemy wszystkim za wszystkie głosy.

Aż 84% wszystkich oddanych głosów to głosy mieszkańców Krakowa. Na pierwszym miejscu znalazła się lokalizacja przy kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego (32% głosów), na drugim stadion Wisły Kraków (30%) oraz stadion Cracovii (20%). W Sopocie bezkonkurencyjny okazał się projekt stojaka – Plażowiczka, który zdobył aż 53% wszystkich głosów. We Wrocławiu rowerzyści przypną rower do Krasnala, Misia i Eberharda Mocka. Rower będzie można zaparkować klimatycznie w tym mieście między innymi przy Hali Stulecia, ZOO, Dworcu PKS czy Panoramie Racławickiej przy ulicy Purkyniego.

Kolejny etap akcji „Zaparkuj klimatycznie!” to prace terenowe. Stojaki rowerowe zostaną wykonane i zamontowane. W każdej lokalizacji liczba stojaków będzie zależna od warunków technicznych. W niektórych punktach będzie to kilka stojaków, w innych nawet kilkanaście. W czerwcu stojaki zostaną przekazane rowerzystom. 

– Chcemy budować świadomość tych, którzy jeszcze nie dostrzegli jak ważne są wybory, których dokonujemy każdego dnia, a które mają wpływ na globalny wymiar ekologii. Naszym założeniem przede wszystkim jest zwrócenie uwagi publicznej na to, że rower to fantastyczny środek transportu miejskiego, to styl życia, to wolność – dodaje Skommer.Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej