więcej


Transport

Wrocławski Rower Miejski (9988)

2011-02-20

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Również Wrocław ma zamiar wprowadzić miejskie wypożyczalnie rowerów. Pierwszych 20 minut jazdy rowerem będzie za darmo, do godziny to koszt 2 zł, każda następna godzina to wydatek 4 złotych. Jednoślady będzie można wypożyczyć m.in. na pl. Uniwersyteckim, przy Hali Targowej, Galerii Dominikańskiej, akademikach wrocławskich uczelni: Dwudziestolatce i tzw. tekach Politechniki.

"Stacje są rozmieszczone w takiej odległości, że między jedną, a drugą, będzie można spokojnie przejechać w ciągu pierwszych bezpłatnych 20 minut", mówi oficer rowerowy Daniel Chojnacki. 

W czerwcu w mieście będzie 140 rowerów w 17 stacjach. "To na początek. Szacujemy, że takich stacji rowerowych w całym mieście może być nawet 150", mówi Rafał Malinowski z firmy Next Bike. System WRM łatwo rozbudować, bo stacje i rowery będzie mogła kupić np. firma. Wtedy zostanie włączona do sieci Wrocławskiego Roweru Miejskiego. 

Rowery, oprócz standardowego wyposażenia w światła i dzwonek, będą miały koszyk i specjalne zamknięcie, które umożliwi zostawienie jednośladu poza stacją. 
 

Za rower trzeba będzie zapłacić kaucję. Jak wysoką? Tego jeszcze nie wiadomo. W Krakowie, który ma system samoobsługowych wypożyczalni rowerów to 120 zł. "Kaucja jest wymagana przez ubezpieczyciela" tłumaczy Malinowski. Dodatkowy koszt to 1 zł przy pierwszym wypożyczeniu roweru. "To tak, jak z telefonami komórkowymi. Nic nie można dać za darmo, bo od tego naliczany jest VAT. Minimalna opłata to reguluje, a jednocześnie nie obciąża portfela", mówi Chojnacki. Za wypożyczenie roweru i kaucję będzie można zapłacić karta płatniczą, system będzie też zintegrowany z Urban Card. 

Wrocławski Rower Miejski za 1 098 tys. zł brutto wprowadza firma Next Bike. "Mamy 24 tys. godzin czyli sto dni, żeby wszystko przygotować", mówi Malinowski. 

Przetarg na rower miejski ciągnął się bardzo długo. W czerwcu 2010 r. poprzedni przetarg odwołano, bo przedstawione oferty były za drogie.


Miejsca wypożyczalni:
 

1. Rynek zachodnia pierzeja

2. Wita Stwosza 

3. pl. Uniwersytecki

4. pl. Dominikański

5. pl. Nankiera/Hala Targowa

6. pl. Jana Pawła II

7. pl. Orląt Lwowskich

8. Arkady na ul. Świdnickiej/Piłsudskiego

9. Świdnicka - okolice przejścia Świdnickiego 

10. pl. Bema

11. pl. Grunwaldzki Kredka i Ołówek 

12. pl. Grunwaldzki - ul. Polaka 

13. pl. Grunwaldzki - akademik Dwudziestolatka

14. Gmach Główny Politechniki Wrocławskiej, wyb. Wyspiańskiego

15. ul. Smoluchowskiego/Łukasiewicza

16. Wittiga

17. Dworzec Główny PKP 


Ewa Waplak 

źródło: 
www.wroclaw.pl
fot. Maciek Kulczyński

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej