więcej


Transport

Wicepremier Pawlak: TAK zmianom na kolei, ale nieuciążliwym dla pasażerów (13126)

2011-09-01

Drukuj

szyny2-sxcZmiany na kolei powinny być przeprowadzane w sposób przemyślany, tak aby nie wpływały negatywnie na usługi oferowane pasażerom – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Wiceszef rządu chce ułatwić klientom korzystanie z oferty PKP, proponuje by właścicielem infrastruktury kolejowej było państwo i doradza, aby spółki o charakterze przewozowym prywatyzować poprzez giełdę.

Wicepremier Waldemar Pawlak zwrócił uwagę na potrzebę ujednolicenia systemu opłat za przejazdy pociągami różnych spółek. W jego opinii znacznie ułatwi to pasażerom korzystanie z oferty poszczególnych przewoźników. – Podróżny kupujący bilet na przejazd z punktu A do B nie powinien zastanawiać się, czy jest on honorowany przez daną spółkę, czy też nie – podkreślił wicepremier. – Przewoźnicy wdrożyli elektroniczne systemy biletowe, mogą więc wziąć na siebie ciężar rozliczeń między spółkami – ocenił.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka infrastruktura kolejowa powinna być własnością publiczną. – Należałoby wyodrębnić PKP PLK z grupy PKP i przekształcić ją w organ administracji państwowej – powiedział wicepremier. – Taki urząd byłby nadzorcą infrastruktury kluczowej dla systemu transportowego kraju. Ustalałby odgórnie, jednolite i rzetelne rozkłady jazdy dla wszystkich spółek oraz byłby odpowiedzialny za sprzedaż biletów – dodał.

Wicepremier Pawlak przekonywał również, że spółki o charakterze przewozowym powinny być prywatyzowane poprzez giełdę. – Dzięki temu zgromadzone z emisji środki były w całości przekazane na inwestycje – podkreślił. – W ten sposób możemy zmodernizować tabor infrastruktury kolejowej w Polsce oraz umożliwić państwu i władzom samorządowym prowadzenie skutecznej polityki transportowej – dodał.

29 sierpnia 2011 r. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak wziął udział w uroczystym przekazaniu nowych lokomotyw elektrycznych typu TRAXX P160 DC spółce „Koleje Mazowieckie – KM" sp. z o. o.


źródło: Ministerstwo Gospodarki, fot. www.sxc.hu
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej