więcej


Transport

Coraz bardziej lubimy wypożyczać rowery (18590)

2015-06-05

Drukuj
galeria

Wrocławski Rower Miejski, fot. Tomasz Gąsior, wikipedia, CC BY-SA 4.0

W maju 2014 roku po rowery miejskie w ramach sieci wypożyczalni Nextbike Polska sięgano 362 855 razy. W kwietniu liczba wypożyczeń przekroczyła pół miliona!

Sezon publicznych rowerów wchodzi w szczytową fazę i już teraz widać, że zainteresowanie tym środkiem transportu miejskiego jeszcze nigdy nie było w tak duże jak teraz. W ubiegłym tygodniu odnotowano również milionowy wynajem jednośladu na przestrzeni bieżącego sezonu.

Statystyki Nextbike stale pokazują tendencję wzrostową popularności rowerów miejskich w Polsce. W sezonie 2014 okres od inauguracji do końca maja w ramach wszystkich krajowych systemów, został zamknięty z wynikiem niecałych 850 tysięcy wynajmów. Obecnie, chociaż do końca miesiąca pozostało jeszcze 5 dni, ta liczna wynosi 1 095 927. Milionowe wypożyczenie zostało odnotowane w ubiegłą środę w Warszawie. Dokonano go po południu na stacji „al. Jana Pawła II - al. Solidarności”.

Od wczoraj Nextbike może pochwalić się również półmilionowym wypożyczeniem na przestrzeni 25 dni maja tego roku. To duży sukces, zwłaszcza, że w ubiegłych latach liczba wynajmów zbliżała się „tylko” do 400 tysięcy. Teraz wynosi już 514 935. 500-tysięczne sięgnięcie po rower miało miejsce w ramach systemu Veturilo, w godzinach przedpołudniowych przy stacji „ul. Trębacka - Krakowskie Przedmieście”.

- Choć w wielu miastach, jak Wrocław czy Katowice, tegoroczny sezon rowerów miejskich nie trwa jeszcze pełnego miesiąca, już teraz możemy mówić o rzeczywiście rekordowym natężeniu wypożyczeń – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – W zasadzie z każdym kolejnym sezonem i miesiącem odnotowujemy wzrosty popularności naszych wypożyczalni, co można traktować jako jasny sygnał dla miast, że ta forma komunikacji ma ogromny potencjał. Jesteśmy jeszcze w przededniu szczytu sezonu, ale możemy zaryzykować stwierdzenie, że takiego roku jeszcze nie było. Mam nadzieję, że zachęci to kolejne miasta do inwestycji we własne systemy. Ponad pół miliona użytkowników zarejestrowanych w jedenastu sieciach wypożyczalni to najlepszy dowód na to, że rowery miejskie są inwestycją, która ma sens - dodaje.

W tym sezonie dniem największej aktywności rowerzystów był 5 maja (wtorek), kiedy po rowery sięgano w całej Polsce niemal 30 tysięcy razy. Średni czas wypożyczeń to obecnie 23 minuty. Popularność wypożyczalni znajduje swoje odbicie również w rosnącej liczbie użytkowników. Tylko w tym roku zarejestrowało się ich już 75 tysięcy we wszystkich polskich systemach – oznacza to wzrost liczby rowerzystów o ponad 15%! W sumie w całej Polsce zarejestrowanych jest już 552 638 osób.

Źródło: infobike.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej