więcej


Transport

W Krakowie kolejne kilka tysięcy piecyków gazowych wycofano z użytku (21076)

2019-12-06

Drukuj
galeria

Prawie 5,4 tys. piecyków łazienkowych zostało zastąpionych instalacją centralnej ciepłej wody w największej spółdzielni mieszkaniowej w Krakowie „Podgórze” w ramach programu realizowanego przez PGE Energia Ciepła i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie Mariusz Michałek poinformował w czwartek, że program "Ciepła woda bez piecyka", polegający na zastąpieniu piecyków gazowych instalacją centralnej ciepłej wody, realizowany był tam w ciągu ostatnich trzech lat. Objął ponad 90 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Podgórze", zamieszkanych przez około 11 tysięcy krakowian.

Koszt programu wyniósł ponad 18 mln zł, z czego 4 mln zł to dofinansowanie z PGE Energia Ciepła. W 86 budynkach MPEC zainstalował ponad 160 węzłów o łącznej wartości 9,5 mln zł.

Prezes MPEC Marian Łyko ocenił, że zastępowanie piecyków gazowych instalacją centralnej ciepłej wody to realizacja nie tylko celów biznesowych przedsiębiorstwa, ale także działań, które wpisują się w politykę miasta służącą poprawie jakości życia mieszkańców Krakowa.

Program "Ciepła woda bez piecyka" jest realizowany od 2004 roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, Krakowską Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła oraz elektrownię CEZ Skawina. W ciągu 15 lat trwania programu w blisko 900 blokach mieszkalnych na terenie Krakowa i Skawiny usunięto ponad 42 tys. piecyków gazowych, które zastąpiono instalacją centralnej ciepłej wody.

W tym roku uczestnicy programu podpisali umowy kompleksowe z pięcioma spółdzielniami. Dzięki temu w najbliższych latach piecyki gazowe zostaną zlikwidowane w kolejnych 135 budynkach.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej