więcej


Transport

Uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w Polsce [WIDEO] (18697)

2015-07-08

Drukuj
galeria

Uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w Polsce, fot. Biogazownia Ostrzeszów

W położonym w województwie wielkopolskim Ostrzeszowie oficjalnie otwarto farmę fotowoltaiczną o mocy 2 MW. To największa tego typu instalacja w kraju.Farma fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię 3,3 ha, a łączna powierzchnia modułów fotowoltaicznych wynosi 11 115 m2. W instalacji wykorzystano ich około 8 tysięcy. Moc każdego z modułów wynosi 250 W.

Montaż modułów fotowoltaicznych zakończył się już w lutym br., a produkcję energii rozpoczęto w marcu. 30 czerwca nastąpiło uroczyste otwarcie.

Inwestycja, którą zrealizowała spółka Biogazownia Ostrzeszów, została dofinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. wielkopolskiego na lata 2007-2013, w ramach działania 3.7. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych zasobów energii. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 17,5 mln zł, przy unijnej dotacji na poziomie 8,5 mln zł.

Pierwotnie plany inwestycyjne spółki z Ostrzeszowa zakładały budowę biogazowni rolniczych, jednak ze względu m.in. na sprzeciw lokalnej społeczności spółka zdecydowała się na budowę farmy fotowoltaicznej. Nowa farma fotowoltaiczna w Ostrzeszowie to największa tego typu inwestycja w Polsce. Jak dotąd największą farmą PV w kraju był projekt o mocy 1,84 MW zrealizowany w Kolnie na Podlasiu przez firmę R.Power (wcześniej Amb Energia Wytwarzanie) w ramach projektu Podlasie Solar Park.

Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej