więcej


Transport

Uprawnienia emisyjne dla producentów samochodów za ekoinnowacje (12985)

2011-07-29

Drukuj

euractivProducenci samochodów będą otrzymywać uprawnienia do emisji CO2, jeśli ich nowe samochody wyposażone będą w zatwierdzone "ekoinnowacje" – zakłada nowa regulacja przyjęta w poniedziałek przez Komisję Europejską. Prawa te będą mogły być sprzedawane w ramach unijnego systemu handlu emisjami (ETS).

Bruksela ma nadzieję, że posunięcie to zmobilizuje przemysł samochodowy do działań zmierzających w kierunku realizacji celu UE, jakim jest ograniczenie do 2015 r. emisji CO2 w nowych samochodach do średniego poziomu 130 gramów/km, co oznacza zmniejszenie emisji w stosunku do roku 2007 o około jedną piątą.

Zastosowanie nowych technologii może zmniejszyć ilość emisji o 7 g na kilometr.

Komisja definiuje ekoinnowację jako nową na rynku technologię, która przyczynia się do "znacznego ograniczenia emisji CO2", i dotąd nie była brana pod uwagę przy ustalaniu poziomu emisji spalin.

Wymienione na liście technologie obejmują poprawę napędu pojazdów, a także ulepszenia w zakresie zużycia energii przez urządzenia obowiązkowe. Jako ekoinnowacja kwalifikowałoby się zatem zainstalowanie paneli słonecznych przetwarzających światło słoneczne w energię elektryczną, ale energooszczędny system car audio już nie.

Nowe przepisy będą wchodzić stopniowo w życie od 2012 r., kiedy to 65% nowo zarejestrowanych samochodów każdego producenta będzie musiało być zgodne unijnym celem. Wymagany odsetek będzie rósł do 75% w 2013 r., 80% w 2014 r. i 100% w 2015 r.

Od roku 2012 producenci samochodów, których średnia emisja przekracza limit zapłacą kary za każdy zarejestrowany pojazd.

Szczegółowe wskazówki techniczne na temat sposobu przygotowania wniosków o zatwierdzenie innowacji ekologicznych zostaną przedstawione w odpowiednim czasie.

 

źródło: EurActiv.pl 
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej