więcej


Transport

Turanor, czyli największa łódź solarna opłynęła pół globu (12623)

2011-06-12

Drukuj
Największy jacht solarny czyli Turanor po 250 dniach opłynął już pół globu. Po raz pierwszy został zaprezentowany we wrześniu ub. roku podczas Monaco Yacht Show. Po zakończeniu imprezy katamaran wyruszył w rejs – podaje portal Gazeta.pl.
Turanor mierzy 31 metrów i waży 60 ton. Pokład jest pokryty panelami słonecznymi o całkowitej powierzchni 536 metrów kwadratowych. Na łodzi zamontowany jest największy na świecie akumulator litowo-jonowy, dzięki któremu może pływać bez słońca nawet przez 5 dni.

Jacht opłynął już połowę globu i zawitał m.in. na wyspy Galapagos. Turanor ma być pierwszym jachtem solarnym, który opłynie kulę ziemską. Mimo że łódź rozwija prędkość zaledwie 7,5 węzłów to udało jej się pobić dwa rekordy – w najkrótszym czasie przepłynęła Atlantyk ze wszystkich jednostek solarnych oraz jako pierwsza łódź solarna pokonała taki dystans. 

Nazwa została zaczerpnięta z języka stworzonego przez pisarza J.R.R. Tolkiena i oznacza „siłę, moc słońca”. Zakończenie rejsu jest planowane na kwiecień przyszłego roku.Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej