więcej


Transport

Terminale ładowania na poważnie (10021)

2010-10-19

Drukuj
Jak rozwija się rynek samochodów elektrycznych w Polsce? W naszym kraju coraz częściej zaczyna mówić się o infrastrukturze do ładowania samochodów elektrycznych. Na rynku pojawiają się także rodzimi producenci, którzy nie traktują tego tematu jako pieśni dalekiej przyszłości.  
Przykładem jest firma Ekoenergetyka - Zachód s.c., która przy współpracy z Instytutem Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego zajmuje się wdrażaniem nowych technologii w dziedzinie ekologicznych rozwiązań w energetyce.

Ekoenergetyka - Zachód s.c. posiada w swojej ofercie terminale do ładowania samochodów elektrycznych dostępne w różnych wersjach. Ekoenergetyka - Zachód s.c. proponuje także różne systemy płatności. Najprostszy opiera się na płatności gotówkowej, natomiast w dłuższej perspektywie firma dąży do zbudowania sieci zamkniętej dla zarejestrowanej grupy użytkowników. Płatności w tym rozwiązaniu będą oparte na abonamentowym rozliczaniu klientów. Przewiduje się również karty przedpłatowe, płatność kartami kredytowymi oraz za pomocą usługi telefonii komórkowej SMS.

Terminale ładowania firmy Ekoenergetyka - Zachód s.c. charakteryzują się ponadto bardzo prostą i intuicyjną obsługą. Urządzenia nie posiadają żadnych przycisków, co czyni je bardzo przyjaznym dla użytkownika. W terminalach zastosowane zostały czytelne wyświetlacze, które pozwalają na komunikację z użytkownikiem w każdych warunkach pogodowych w dzień, jak i w nocy. Obsługa terminali może odbywać się w pięciu językach. W przyszłości użytkownicy dodatkowo będą mieli możliwość sprawdzenia za pomocą Internetu dostępności wybranego terminalu ładowania.

Istnieje możliwość zasilania terminali ładowania z różnych źródeł energii. Podstawowym założeniem jest podłączenie ich do miejskiego systemu energetycznego. Stacje mogą być również zasilane z wyodrębnionej sieci, w której energia jest pozyskiwana z alternatywnych źródeł, np. ogniw fotowoltaicznych czy siłowni wiatrowych. Takie rozwiązania znajdują zastosowanie głównie tam, gdzie doprowadzenie sieci energetycznej jest niemożliwe bądź bardzo kosztowne. Możliwe jest także połączenie obu wariantów, tak aby ze względu na ochronę środowiska zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii i tym bardziej poprawić ekologiczność aut elektrycznych.

Obecnie Ekoenergetyka - Zachód s.c. realizuje projekt budowy pierwszej sieci terminali w Polsce. Stacje powstaną z początkiem przyszłego roku w Zielonej Górze oraz Sulechowie, Pile i Sieradzu. W początkowym okresie będzie przeprowadzona faza testów. Firma ma zamiar udostępnić urządzenia osobom posiadającym dowolne pojazdy elektryczne, zazwyczaj budowane we własnym zakresie. W związku z tym Ekoenergetyka - Zachód s.c. poszukuje wszystkich użytkowników pojazdów elektrycznych z wymienionych regionów, którzy chcieliby brać udział w testowaniu terminali i ładować swój pojazd za darmo.

Warto dodać, że Zielona Góra zasłynęła już niejednokrotnie z działalności w dziedzinie aut elektrycznych. W lipcu br. studenci koła naukowego PESUZ Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprezentowali energometr, czyli prawdopodobnie pierwszą w Polsce stację do ładowania samochodów elektrycznych. Dodatkowym atutem jest fakt, że urządzenie zasilane jest z baterii ogniw fotowoltaicznych. Siłownia słoneczna wykorzystywana jest do zasilania komputerów jednego z laboratorium oraz ładowania podłączonego samochodu, a nadmiar energii magazynowany jest w akumulatorach. W przypadku, gdy podczas ładowania, moc ogniw fotowoltaicznych będzie niewystarczająca oraz wyczerpaniu ulegnie zapas energii w akumulatorach, pobierana jest energia z sieci elektroenergetycznej.

Główna obudowa energometru to przerobiony parkomat. W miejscu drukarki biletów parkingowych znajduje się gniazdko wtykowe. Na obudowie są tylko dwa przyciski. Jeden służy do przetestowania, czy podłączona maszyna nie pobiera zbyt dużej mocy. Drugi przycisk służy do zatrzymania ładowania. Energometr posiada również wyświetlacz i selektor monet. Zastosowany wyświetlacz VFD został wykorzystany w celu komunikacji z użytkownikiem. Dzięki informacjom dotyczącym aktualnego stanu pracy urządzenia, użytkownik jest na bieżąco informowany o pozostałym czasie ładowania, ilości zakupionej energii oraz ewentualnych błędach.

Dodatkowym elementem układu jest system archiwizacji i wizualizacji danych, mówiący o aktualnym stanie pracy siłowni solarnej oraz energometru. Dzięki łatwemu dostępowi do zgromadzonych danych, każdy użytkownik może śledzić ile energii zostało wygenerowanej z baterii ogniw fotowoltaicznych, o ile dzięki temu ograniczyliśmy emisję dwutlenku węgla w atmosferze, a nawet kiedy wstało dziś słońce. Zastosowanie panelu dotykowego oraz dużego monitora zainstalowanego w budynku Instytutu Inżynierii Elektrycznej pozwala ponadto na obserwacje bieżących i archiwalnych przebiegów prądu, napięcia oraz mocy generowanej przez ogniwa słoneczne.

Ci sami studenci rok wcześniej zaprezentowali auto elektryczne Volkswagen Jetta PESUZ EV, które zbudowali na bazie VW Jetty. Akumulatory samochodu doładowywane są także z paneli słonecznych zainstalowanych na dachu auta. Łącząc ten fakt, z wcześniejszym projektem stacji energometr otrzymujemy pojazd zasilany głównie z czystej energii słońca." Z czasem będzie rosło zapotrzebowanie na energomerty w Polsce.

źródło: EkoNews 
www.ekonews.com.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej