więcej


Transport

Studencki bolid "Silesian Greenpower" wystartuje na torze Silverstone (9969)

2011-04-30

Drukuj
Bolid "Silesian Greenpower" skonstruowany przez studentów Politechniki Śląskiej 1 maja wystartuje w zawodach "The Greenpower Corporate Challenge". Wyścig odbędzie się na brytyjskim torze Silverstone, znanym z zawodów Formuły 1.  
"Bardzo chcielibyśmy stanąć na podium. Jest ono całkowicie realne, ale z drugiej strony mamy m.in. Bentley'a, Jaguara i kilka innych firm, które z motoryzacją mają o wiele więcej wspólnego niż politechnika" – powiedział PAP koordynator projektu dr Jacek Smołka.

Elektryczny bolid w wyścigu uczestniczył już w 2010 roku. Uplasował się wówczas na 6. miejscu na 34 bolidy zgłoszone do rywalizacji, co okazało się najlepszym wynikiem wśród debiutantów. Śląscy studenci pokonali takie zespoły jak: Cambridge University, Jaguar Land Rover czy Bentley – poinformował Marcin Włodarczyk z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej.

Po zeszłorocznym sukcesie opiekunowie wraz z grupą nowych studentów postanowili kontynuować projekt "Silesian Greenpower" w kolejnej edycji.

"Tegoroczny pojazd został wzbogacony o ulepszone rozwiązania techniczne oraz bardziej aerodynamiczny kształt" – wyjaśnia Włodarczyk. "Jest świetnie zrównoważony, ma nisko osadzony środek ciężkości i jest bardzo stabilny. Wszystkie zakręty można brać na maksymalnej prędkości, co udawało się nam już na torze w Poznaniu – na którym testowano bolid – a on jest bardziej kręty niż w Silverstone" – dodaje dr Smołka.

W tym roku pojazd zyskał również kamerę, dzięki której przebieg zawodów będzie można śledzić na żywo za pośrednictwem strony internetowej projektu: www.sg.polsl.pl. Podobnie jak poprzednio ekipę stanowią studenci trzech wydziałów: Automatyki, Elektroniki i Informatyki; Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Mechanicznego-Technologicznego.

Wyścig, choć odbędzie się na tym samym torze, co zawody Formuły 1, przebiega nieco inaczej. Studenci podczas czterogodzinnego wyścigu muszą wykonać jak najwięcej okrążeń toru, mając do dyspozycji ograniczone źródło zasilania. Każda z drużyn używa silnika elektrycznego oraz akumulatorów samochodowych tego samego typu.

Za swój bolid polscy studenci otrzymali już "The Best Engineered Car" – prestiżową nagrodę przyznawaną przez Institution of Mechanical Engeeners – organizację inżynierów mechaników w Wielkiej Brytanii. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach za zaprojektowanie i przygotowanie bolidu przyznał zespołowi "Silesian Greenpower" nagrodę z okazji Dnia Ziemi.

Tegoroczny wyścig rozpocznie się 1 maja o godz. 13.


źródło: PAP – Nauka w Polsce
naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej