więcej


Transport

Studenci MIT wynaleźli płynne paliwo do samochodów elektrycznych (12789)

2011-06-19

Drukuj

Grupa studentów Massachusetts Institute of Technology wynalazła idealny sposób ładowania akumulatorów pojazdów elektrycznych.

Zamiast litu lub niklu nowy akumulator wykorzystuje elektrony w półstałym płynie. Naładowane cząstki są zawieszone w roztworze elektrolitu i pompowane pomiędzy komorami, a następnie roztwór ten używany jest do przechowywania lub uwalniania energii. Nowa technologia sprawia, że baterie w samochodach elektrycznych będą 10 razy bardziej wydajne niż te dotychczas stosowane, a ponadto będą tańsze w produkcji. Według szacunkowych obliczeń rozmiar i koszt baterii mogą się zmniejszyć nawet o 50%.


Największą zaletą nowego rozwiązania jest to, że samochód elektryczny można będzie tankować podobnie jak zwykły. Zamiast podłączać akumulator do ładowania, wystarczy wtłoczyć w niego nowy elektrolit i można ruszać w dalszą drogę.

Prace nad prototypem mają zostać zakończone w ciągu najbliższych 18 miesięcy.


źródło: Autoa.pl
www.autoa.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej