więcej


Transport

W Rybniku lokalne władze rezygnują z używania plastikowych opakowań i naczyń (21059)

2019-11-28

Drukuj
galeria

Władze lokalne Rybnika chcą wyeliminować z użytku plastikowe naczynia, opakowania czy gadżety, używanie dotychczas w magistracie i miejskich jednostkach. Uchwałę w tej sprawie przyjęli rybniccy radni. Chodzi o zapobieganie negatywnemu wpływowi produktów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka - tłumaczą urzędnicy.

- Ilość odpadów plastikowych na świecie zatrważająco rośnie, co ma szkodliwy wpływ na ekosystemy, różnorodność biologiczną i zdrowie ludzkie. Produkty plastikowe można spotkać w każdym z elementów środowiska, w tym w morzach i oceanach - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera, na którego wniosek podjęta została uchwała.

Przypomniał, że plastikowe produkty jednorazowego użytku stanowią połowę wszystkich odpadów morskich, tymczasem rozkładają się one aż kilkaset lat, kumulując się w środowisku.

"Rada Miasta Rybnika uważa za konieczne oraz zasadne podjęcie wszelkich możliwych i prawnie dopuszczalnych działań przez Prezydenta Miasta Rybnika i dyrektorów (kierowników) jednostek organizacyjnych Miasta Rybnika, zmierzających do wyeliminowania z używania w Urzędzie Miasta Rybnika i jednostkach organizacyjnych Miasta Rybnika opakowań i naczyń plastikowych" - napisano w uchwale.

Stopniowe ograniczenie ma polegać na zaprzestaniu używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych, a także na rezygnacji z kupowania wody w butelkach plastikowych. Takie naczynia nie powinny być także używane przy korzystaniu z usług cateringowych przez miejskie jednostki.

Lokalne władze zrezygnują również z używania plastikowych reklamówek; w promocji miasta mają być używane materiały, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu. Radni chcą też podejmować działania edukacyjne kierowane do urzędników i mieszkańców.

Rybnicki urząd przypomina, że zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, od 2021 roku będzie obowiązywał zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są zamienniki. Rybnicka uchwała wychodzi naprzeciw unijnej dyrektywie - zaznaczają.

Działania na rzecz ograniczenia, a docelowo wyeliminowania plastiku podjęła też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Od końca maja 2019 r. obowiązuje pracowników Urzędu Metropolitalnego zalecenie ws. realizacji akcji "Metropolia bez plastiku", wydane przez przewodniczącego zarządu GZM Kazimierza Karolczaka. 

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej