więcej


Transport

Stany Zjednoczone odrzucają europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (13040)

2011-08-11

Drukuj

Amerykańscy politycy sprzeciwiają się planom Unii Europejskiej, która chce włączyć linie lotnicze do swojego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Amerykanie oświadczyli, że ich linie lotnicze nie wezmą udziału w tym przedsięwzięciu.

Komitet Transportu przy Kongresie przygotował już uchwałę, która zapobiegnie objęciu systemem przewoźników z USA. Unia Europejska chce obciążać linie lotnicze opłatami za każdą wyemitowaną przez ich samoloty tonę CO2, a pomysł dotyczy wszystkich samolotów przylatujących i wylatujących z terenu UE.

Amerykanie podjęli z UE walkę w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości, gdzie chcą dowieść, że system narzucany przez Unię jest w rzeczywistości podatkiem naruszającym prawo międzynarodowe. Do takich kroków zmuszają władze USA prognozowane wydatki, które z tego tytułu miałyby ponieść tamtejsze linie lotnicze, które już dziś przeżywają trudny okres. Objęcie systemem handlu uprawnieniami do emisji kosztowałoby te firmy 3,1 mld USD do roku 2020.

– Ten tak zwany "system" jest samowolnym i niesprawiedliwym pogwałceniem międzynarodowego prawa, które uderza w interesy amerykańskich przewoźników lotniczych i spowoduje drastyczny spadek zatrudnienia – mówi John Mica, członek Komitetu Transportu i Infrastruktury. – Wiadomość od Kongresu i rządu USA jest jasna i przejrzysta: Stany Zjednoczone nie będą brały udziału w tym niezdrowym i nielegalnym programie Unii Europejskiej.

Unia argumentuje, że system handlu uprawnieniami do emisji nie jest podatkiem ani opłatą, ale środkiem do redukcji zanieczyszczenia środowiska, a objęcie nim transportu lotniczego jest zgodne z prawem międzynarodowym.

 

źródło: Środowisko – serwis branżowy xtech.pl
www.srodowisko.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej