więcej


Transport

Solarny samolot pobił rekord długości lotu (9999)

2011-01-04

Drukuj
Został oficjalnie potwierdzony nowy rekord ustanowiony przez bezzałogowy, napędzany energią słoneczną samolot Zephyr, który leciał bez przerwy przez dwa tygodnie – poinformował serwis BBC News.  
Zephyr – bezzałogowy samolot zasilany energią słoneczną nowy rekord długości lotu ustanowił w lipcu tego roku. Maszyna, która przez ponad dwa tygodnie utrzymywała się w powietrzu, wylądowała 24 lipca w amerykańskiej bazie wojskowej w Kalifornii.

Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI - Fédération Aéronautique Internationale), potwierdziła, że oficjalny czas rekordowego przelotu to 336 godzin, 22 minuty i osiem sekund. Dodatkowo ustanowiony został rekord wysokości dla bezzałogowych samolotów w klasie 50-500 kg – 21.562 metry.

„Ten samolot pomoże w namierzaniu piratów w zatoce adeńskiej, wesprze strażaków w walce z pożarami lasów na wielkich powierzchniach, a także zapewni łączność między żołnierzami podczas walki w terenie górskim lub pagórkowatym” – powiedział serwisowi BBC główny projektant QinetiQ Chris Kelleher.

Samolot zbudowany został z lekkiego włókna węglowego i waży niewiele ponad 50 kilogramów. Panele słoneczne zostały rozmieszczone na skrzydłach o rozpiętości 22,5 metra i podłączone są do zintegrowanego systemu zarządzania energią. W przyszłości Zephyr może posłużyć do obserwacji powierzchni planety, jak i jako przekaźnik łączności radiowej, na potrzeby wojska i nie tylko. 


 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej