więcej


Transport

Smog we Włoszech (19173)

EurActiv.pl
2016-01-08

Drukuj
galeria

Fot. Spazillimiti, Flickr (CC BY 2.0)

Włoskie miasta wprowadzają nowe ograniczenia w ruchu samochodowym żeby zniwelować gęsty smog unoszący się nad krajem. Znaleziono też inne przyczyny wielkiej mgły.

Neapol został uznany za najbardziej zanieczyszczone miasto świata w 2007 r., i choć prym już oddał Delhi po dziś dzień jest w czołówce tego niechlubnego rankingu.

Ograniczenia ruchu w Rzymie

W stolicy Włoch program mający na celu zmniejszenie wydzielania pyłów zawieszonych został wprowadzony już kilka lat temu, ale brak skutecznych mechanizmów kontroli sprawił, że pomysł ten był zupełnie niewydajny. Dlatego magistrat Rzymu postanowił powrócić do przepisu zakazującego jazdy samochodom osobowym w godzinach między godziną 7.30 a 12.30 i 16.30 a 20.30. Nie wyłącza się całego ruchu drogowego, ponieważ druga część przepisu mówi o zakazie jazdy w poniedziałki dla samochodów osobowych, których tablica rejestracyjna kończy się cyfrą nieparzystą, a we wtorki zakaz ten obowiązuje samochody z tablicami kończącymi się numerem parzystym.

Rozporządzenie dotyczy tylko miasta, na peryferiach poruszać się mogą wszystkie pojazdy.

Nad przestrzeganiem prawa czuwać mają patrole drogowe. Dotychczas użytkownicy dróg nie traktowali tego przepisu jako obowiązującego.

Aby umożliwić mieszkańcom swobodny i stosunkowo tani dojazd do miejsc pracy i szkół, władze miasta wprowadziły bilet „antysmogowy” ważny cały dzień w cenie 1,50 euro.

Rozwiązania w Mediolanie

W Mediolanie zastosowano rozwiązanie całkowitej eliminacji samochodów osobowych z ruchu drogowego przez 6 godzin dziennie od poniedziałku do środy. Władze tłumaczą, że nie ma innej możliwości niż zatrzymanie ruchu, by zmniejszyć przekraczający wszelkie normy poziom pyłu zawieszonego.

Miejska sieć wypożyczalni samochodów elektrycznych Smart tzw. Hello Rome – Car2go nie ucierpi na zakazie, ponieważ wynajmowane na godziny samochody nie są nim objęte. Innym wyjątkiem będą również samochody osobowe wiozące osoby chore do szpitala. Nad przestrzeganiem przepisu czuwać będzie policja i straż miejska, które zostały uprawnione do wystawiania mandatów w wysokości od 164 do 663 euro.

Piece do pizzy odpowiedzialne za smog

W małej miejscowości San Vitaliano w okolicy Neapolu władze ogłosiły, że za unoszący się nad miasteczkiem dym odpowiadają opalane drewnem piece do pizzy. Aby rozwiązać problem zobligowano piekarzy i restauratorów do zakupu urządzeń zmniejszających wydzielanie szkodliwego pyłu.

Protest podnieśli piekarze i mieszkańcy, którzy przypominają o tym, że w czasach swojej świetności działająca na terenie miasta mafia kamorra przez wiele lat zakopywała groźne substancje w ziemi i te wydzieliny mogą być współodpowiedzialne za zanieczyszczenie.

Europejski ranking zanieczyszczeń

Według listy najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, aż 6 z nich znajduje się w Polsce – na przykład: Katowice, Sosnowiec, Zabrze. Sytuacja Polski jest silnie obserwowana przez UE, która już na początku grudnia wystosowała pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za poziom zanieczyszczenia powietrza.

Obok polskich miast w rankingu stoją także bułgarskie i włoskie, a sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna, stąd podejmowanie tak radykalnych rozwiązań jak w Mediolanie.

źródło: EurActiv.pl
www.euractiv.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej