więcej


Transport

Rusza sprzedaż ekologicznego paliwa BIO85 (12625)

2011-06-06

Drukuj

– Cieszę się, że polskie koncerny paliwowe wprowadzają na rynek nowoczesne, ekologiczne paliwa pochodzenia naturalnego. Stosowanie BIO85 pozwoli ograniczyć emisję CO2 o około 25 proc. w porównaniu do paliw ropopochodnych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na otwarciu pilotażowego dystrybutora biopaliwa przy ul. Wawelskiej w Warszawie.

Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że MG przygotowało rozwiązania, które umożliwią stosowanie ulg akcyzowych dla biopaliw ciekłych z zawartością powyżej 80 proc. biokomponentów. – Jeżeli decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie będzie pozytywna, z ulgi będzie można skorzystać jeszcze w tym roku – wyjaśnił wiceszef rządu.

Jako pierwszy BIO85 do sprzedaży wprowadził PKN Orlen. Prezes koncernu Jacek Krawiec podkreślił, że Orlen stale stara się dostosować swoją ofertę zarówno do potrzeb klientów, jak i zmieniających się trendów rynkowych. – Wychodzimy naprzeciw także wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym. Biopaliwo E85 emituje mniej dwutlenku węgla do atmosfery, produkowane jest ze zboża i roślin pastewnych – powiedział.

Wyjaśnił, że pilotażowy dystrybutor BIO85 będzie do dyspozycji klientów do września 2011 r. – Liczymy, że biopaliwo zyska zainteresowanie klientów i od października będziemy mogli wprowadzić je na większej liczbie stacji Orlen – podsumował.
 
***

BIO85 to nowoczesne i przyjazne środowisku paliwo zawierające 85 proc. bioetanolu i 15 proc. benzyny bezołowiowej. Jest przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniku typu Flexifuel (FFV). 


źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej