więcej


Transport

Rozwój konkurencji na rynku kolejowym (10042)

2010-09-11

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Odpowiedzią na raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów są rozwiązania zawarte w „Programie działań dla rozwoju transportu kolejowego do roku 2015” przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury” – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt podczas debaty na temat rynku kolejowego w Polsce. 
Wiceminister poinformował, że trwają obecnie prace nad wydzieleniem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe ze struktur Grupy PKP. Umożliwia to uchwalona w maju br. przez Sejm RP nowelizacja ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Zakłada ona, że Skarb Państwa będzie kupował od PKP SA akcje PKP PLK za pieniądze Funduszu Kolejowego. W ten sposób zarządzająca polską siecią torów spółka zostanie uniezależniona od Grupy PKP, a PKP SA uzyska środki na spłatę zadłużenia. Jednocześnie wiceminister podkreślił konieczność zwiększenia uprawnień Urzędu Transportu Kolejowego.

Za główną przyczynę trudnej sytuacji w transporcie kolejowym wiceminister J. Engelhardt uznał niedoinwestowanie polskiej kolei.

Debata i prezentacja raportu UOKiK „Rozwój konkurencji na rynku przewozów kolejowych w Polsce – szanse i zagrożenia” odbyła się 3 września br. w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele spółek kolejowych, instytucji zrzeszających przedsiębiorców działających w kolejnictwie oraz dziennikarze zajmujący się tematyką gospodarczą. 

źródło: Ministerstwo Infrastruktury, fot. www.sxc.hu
www.mi.gov.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej