więcej


Transport

Rowery elektryczne już na Śląsku (20940)

2019-08-30

Drukuj
galeria

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, skupiająca 41 samorządów regionu, odebrała 46 z zamówionych 230 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Trafią one do urzędów miast i gmin GZM, poprzedzając planowane na 2021 r. uruchomienie elektrycznego Roweru Metropolitalnego.

- Przekazując rowery gminom chcemy stworzyć urzędnikom możliwość, aby w podróż służbową jechali rowerem, a nie samochodem. Rowery na średnich dystansach są bezkonkurencyjne. Pozwalają ominąć uliczne korki, czy dojechać w trudno dostępne miejsca - mówiła Karolina Wadowska, odpowiedzialna w zarządzie GZM m.in. za politykę rowerową.

- To również dla nas test przed uruchomieniem Roweru Metropolitalnego. Biorąc pod uwagę plany budowy infrastruktury drogowej dla rowerów, chcemy w ten sposób wesprzeć gminy, aby ich pracownicy mieli możliwość nadzorowania postępów tych prac, jeżdżąc służbowymi rowerami. Perspektywa użytkownika pozwoli ustrzec się wielu błędów, które mogłyby pozostać niezauważone z samochodu - uznała Wadowska.

GZM wskazuje, że rower elektryczny dla urzędników, a także służb mundurowych, to jedno z działań, których celem jest zmiana nawyków mobilności mieszkańców. Metropolia chce promować zrównoważoną mobilność miejską i pokazywać, że rower to dobry środek transportu - również przy wykonywaniu obowiązków służbowych.

Prezydent Sosnowca i wiceprzewodniczący zgromadzenia Metropolii Arkadiusz Chęciński mówił w środę, że Sosnowiec od kilku lat inwestuje w infrastrukturę przyjazną jednośladom.

- Nowe drogi rowerowe, rowery miejskie i cała infrastruktura powodują, że poruszanie się po mieście staje się po prostu przyjemne - ocenił Chęciński.

Przetarg na dostawę rowerów elektrycznych dla GZM wygrała firma GEOBIKE MFC ze Szczecina. Pierwszych 46 rowerów przyjechało do Metropolii już teraz - po jednym dla każdej z gmin członkowskich GZM. Będą korzystali z nich urzędnicy oraz policjanci i strażnicy miejscy. Kilka pojazdów pozostanie do dyspozycji pracowników urzędu metropolitalnego.

Kolejne prawie 190 rowerów będzie dostarczonych w czwartym kwartale tego roku. Najwięcej - 11 rowerów - trafi do Katowic, po 10 do Sosnowca, Zabrza, Bytomia oraz Gliwic. Wspomaganie elektryczne pozwoli urzędnikom lub funkcjonariuszom służb przejechać na jednym ładowaniu do 60 km. Rowery są wyposażone m.in. w bagażnik z sakwami i blokadę.

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej