więcej


Transport

Retencja wód opadowych w Gorzowie Wielkopolskim (21067)

2019-12-03

Drukuj
galeria

9,4 mln zł kosztowała budowa podziemnego zbiornika retencyjnego w parku Słowiańskim w Gorzowie Wlkp. Na inwestycję, która jest już gotowa do użytku, miasto dostało 8 mln zł dofinansowania z UE - poinformował w czwartek Dariusz Wieczorek z Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Zbiornik składa się z czterech oddzielnych, żelbetonowych komór o łącznej pojemności 2 tys. metrów sześciennych. Powstał na tzw. placu cyrkowym, na którym odtworzono nawierzchnię i zasiano trawę. Powstał tam również nowy szalet miejski.

Budowa zbiornika to jeden z elementów projektu pn. "Zagospodarowanie wód opadowych na terenie Miasta Gorzowa Wlkp. - Etap I". Całkowity koszt przedsięwzięcia to 63,3 mln zł, przy dofinansowaniu w wysokości ponad 53 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020.

W ramach projektu do końca 2021 r. zostanie rozbudowana, przebudowana i wyremontowana kanalizacja deszczowa o długości 7,12 km wraz z budową nowych zbiorników retencyjnych i remontem istniejących na terenie czterech zlewni, w rejonie ulic: Żwirowej, Słowiańskiej, Szmaragdowej i Olimpijskiej.

Jak wskazują władze Gorzowa, projekt związany z odwodnieniem tej części miasta jest niezbędny m.in. dla jej rozwoju i poprawy standardu życia mieszkańców. Chodzi o rozbudowę i modernizację systemu gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi.

Inwestycja jest konieczna, bo przy ulewnych deszczach dochodzi tam do lokalnych podtopień; system kanalizacji burzowej nie jest bowiem w stanie sprawie oprowadzić dużych ilości wody z opadów. Zwiększenie retencji pozwoli również na lepsze wykorzystanie wód opadowych i roztopowych do nawadniania obszarów, gdzie wody jest zbyt mało.


Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej