więcej


Transport

Renault wyprodukuje elektryczne auta dla sieci miejskich wypożyczalni (17678)

2014-09-20

Drukuj
galeria

W europejskich metropoliach coraz wyraźniejszy jest trend tworzenia miejskich wypożyczalni pojazdów. Po sukcesie miejskich wypożyczalni rowerów przychodzi kolej na wypożyczalnie aut. A do tego idealnie nadają się samochody elektryczne.

Renault chcąc skorzystać na tym trendzie zamierza uruchomić produkcję elektrycznych mini-aut Bluecar, które trafią m.in. do paryskiej sieci wypożyczalni Autolib posiadającej już 5 tys. punktów ładowania EV i obsługującej elektryczne pojazdy Bluecar produkowane we Włoszech przez francuski koncern Bolloré.

W celu uruchomienia produkcji elektrycznych Bluecar Renault utworzy joint venture z Bolloré, który obejmie 30% udziałów.

Produkcja elektrycznych miniaut ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku w fabryce Renault we francuskim mieście Dieppe, gdzie będzie produkowanych ok. 2,5 tysiąca pojazdów rocznie. Produkcję elektrycznych aut Bolloré przeniesie z Włoch.

W planach jest produkcja 3-miejscowej wersji Bluecar z baterią 20 kWh. Obecnie produkowany we Włoszech Bluecar to wersja 4-miejscowa, a jego bateria ma 30 kWh.

Wykorzystywane w Bluecar baterie litowo-metalowo-polimerowe są produkowane we Francji, według patentu należącego do Bolloré.

Bolloré posiada wypożyczalnie elektrycznych pojazdów nie tylko w Paryżu. W Lyonie działa sieć Bluely, a w Bordoux Bluecub. Francuski koncern ma w planach uruchomienie kolejnych wypożyczalni elektryków m.in. w Londynie, Indianapolis i w Singapurze.

Plany rozwoju na rodzimym rynku we Francji na przyszły rok zakładają budowę do 10 tysięcy stacji ładowania i udostępnienie w sumie 2,5 tys. elektrycznych Bluecars.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej