więcej


Transport

Przenośne ładowarki dla elektrycznych samochodów (10039)

2010-09-11

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Naukowcy zapowiadają, że już za kilka lat elektryczne samochody mogą zalać nasze ulice. Nurt ten może być jednak spowolniony przez obawy niektórych kierowców przed nagłym wyładowaniem baterii pojazdu – informuje "NewScientist".  
Zespół naukowców z Mitsubishi Electric Research Laboratories w Cambridge, w stanie Massachusetts, widzi jednak nadzieję w przenośnych ładowarkach, które mogłyby zasilać elektryczne samochody.

Zafer Sahinoglu twierdzi, że wraz ze współpracownikami znalazła sposób, aby zapobiec nagłemu rozładowaniu baterii. Rozwinęli oni sieć stacji z ładowarkami, które mogą być przenoszone tam, gdzie zapotrzebowanie jest największe.

W określeniu miejsca, w którym stacje są najbardziej potrzebne, pomogą czujniki umieszczone wewnątrz samochodów, które skontrolują poziom naładowania baterii i cyklicznie będą wysyłać informacje na ten temat do centrali, która z kolei zaznaczy obszar, gdzie większość pojazdów ma wyczerpane baterie.

Następnie stacje będą mogły być rozmieszczone w miejscach, gdzie niski poziom baterii samochodów jest największy. Naukowcy obliczają, że jedynie 5 stacji będzie potrzebnych do naładowania 100 elektrycznych samochodów na trasę 100 kilometrów.

Przenośne stacje mogłyby przez noc być ładowane w głównej stacji, a w dzień same stanowiłyby źródło energii dla samochodów. Zespół naukowców zaprezentuje swój pomysł w przyszłym tygodniu na Vehicular Technology Conference w Ottawie, w Kanadzie.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej