więcej


Transport

Projekt "Akademia Ekojazdy" (9991)

2011-02-12

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Akademia Ekojazdy: ekojazda – ale jazda! to ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna, której głównym celem jest zaznajomienie obecnych oraz przyszłych kierowców z ideą i zasadami ekojazdy, czyli poruszania się pojazdami nie tylko w sposób bezpieczny, ale także efektywny i oszczędny pod względem pro-środowiskowym. 
"Nawyki są rzeczą straszną. Pochłaniają nas i kontrolują; powodują, że zapominamy o istotnych prawdach i stajemy się ślepi na konsekwencje naszych poczynań. Ludzkość jest obecnie w szponach groźnego nawyku emisji gazów cieplarnianych. [...] Wszyscy jesteśmy też częścią rozwiązania tego problemu. Zarówno pojedyncze osoby, jak i firmy, organizacje czy rządy mają liczne możliwości podejmowania działań na rzecz zmniejszenia swojego „klimatycznego śladu" na naszej planecie. I to jest przesłanie, które wszyscy musimy wziąć sobie głęboko do serca" – Ban Ki-moon, sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych.

Cele projektu

Projekt ma za zadanie przekonać odbiorców o możliwości zmniejszenia ich presji na środowisko, jak również o innych zaletach ekojazdy, takich jak poprawa komfortu i płynności jazdy oraz zmniejszenie zużycia paliwa i innych kosztów eksploatacji samochodu. Przybliżymy zagadnienia rozwoju zielonych technologii w motoryzacji, które również przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. Zasadniczym celem działań jest edukacja ekologiczna kierowców, uświadomienie im zależności pomiędzy stylem jazdy, rodzajem środka transportu, spalaniem (emisja CO2) a stanem środowiska w jakim żyjemy. Projekt ma zachęcać społeczeństwo do pogłębiania wiedzy związanej z tematem nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Upowszechnienie ekologicznego stylu jazdy powinno przyczynić się do wprowadzenia tej tematyki na standardowych kursach prawa jazdy. Ważnym elementem poruszanym w Akademii jest także bezpieczna jazda (ograniczenie zagrożeń dla uczestników ruchu drogowego).

Planowane działania

W ramach projektu planuje się wiele ciekawych działań: portal edukacyjny (www.akademiaekojazdy.pl), publikację materiałów edukacyjnych, happening, konkursy, wystawę, warsztaty bezpiecznej i ekologicznej jazdy, kurs udzielania pierwszej pomocy, spotkania z ekspertami. Wszystkie zaplanowane działania będą umieszczone  w kalendarium na stronie internetowej projektu.

Więcej informacji na stronie projektu.


źródło: Akademia Ekojazdy
www.akademiaekojazdy.pl
 
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej