więcej


Transport

Prezentacja pojazdów elektrycznych podczas Kongresu Green Power (10027)

2010-10-06

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Marzeniem każdego kierowcy jest niski rachunek na stacji benzynowej, a każdego ekologa środek transportu, który nie emituje spalin. Podczas II Kongresu Energii Odnawialnej Green Power, który odbędzie się w dniach 6 i 7 października w Warszawie zostaną zaprezentowane samochody elektryczne, skutery oraz łódź solarna. 
Czy możliwe jest, aby 1 km kosztował 1 gr, a poziom dwutlenku węgla wynosił 0 g? Czy wizyta na stacji benzynowej może być już tylko wspomnieniem? Okazuje się, że tak – przykładem są elektryczne skutery – E – max 90 S i 110 S. Jedną z głównych zalet skutera E – max, jest niska cena jego eksploatacji. Jeśli założymy, że koszt prądu to 30 gr za kWh, a spalanie wynosi 3 kWh/100km, za każdy przejechany kilometr użytkownik elektrycznego skutera płaci1 grosz. Dla porównania, skuter spalinowy zużywa 4 l/100 km, co przy średniej cenie paliwa na poziomie 4,50 PLN, daje 18 groszy za kilometr.

„Podróż takim skuterem, jest podróżą w stylu „eko”. Podczas jazy nie emitujemy do atmosfery szkodliwych spalin, więc na każdy przejechany kilometr przypada 0 g CO2. Świadczy to o świadomym i odpowiedzialnym podejściu do środowiska naturalnego i idealnie wpisuje się w ideę II Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej Green Power” – mówi Agnieszka Rup – Wasilewska z Fundacji REO, współorganizator Kongresu.

Skutery E – max serii S są wyposażone w baterie sylikonowe, pozbawione efektu pamięci. Dzięki zastosowaniu tej technologii skuter może być doładowywany wielokrotnie bez potrzeby całkowitego wyładowania akumulatora, co do tej pory stanowiło problem dla użytkowników. Średni czas ładowania skuterów wynosi od 3 do 5 godzin.

Podczas dwóch dni Kongresu, zapraszamy także do odwiedzenia ekspozycji trzech pojazdów zasilanych energią elektryczną

Firmę Tesla Motora powołała do życia grupa inżynierów z Doliny Krzemowej z misją udowodnienia, że pojazdy elektryczne mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnej motoryzacji. W 2008 opuścił fabrykę pierwszy napędzany prądem Roadster. Dziś już ponad 1000 egzemplarzy porusza się po drogach 25 krajów, nie emitując przy tym żadnych szkodliwych dla środowiska substancji.

Samochód o nazwie ZERO to produkt firmy Tazzari Group. Prezentowane auto jest prawdziwym dziełem Włoskiej kreatywności – imponujący design i nowoczesna technologia w parze z ochroną środowiska. Poszukujący nuty sportowej również znajdą w ofercie Tazzari Group coś dla siebie.
 


Pojazd ReVolt, dzieło polskiego producenta Impact Automotive Technologies , umożliwia sprawne przemieszczanie się po zatłoczonych miastach dzięki energii elektrycznej. W ekologiczną podróż mogą się nim wybrać dwie osoby. Wyposażony jest w system KERS znany z torów Formuły 1 i umożliwiający odzyskiwanie energii. Może być poddany recyklingowi w 98%.

Wśród uczestników Kongresu rozlosowane zostaną jazdy próbne prezentowanymi autami.
 
Niewątpliwie największą atrakcją będzie ekspozycja łodzi Fiten Solar Team. Fiten Solar Team z Gdyni to ludzie z pasją. Na co dzień zajmują się dostarczaniem wysokiej klasy komponentów do łodzi oraz kompleksowym projektowaniem jachtów. Podczas Kongresu twórcy zaprezentują wyjątkową konstrukcję, która powstała na potrzeby regat łodzi napędzanych energią elektryczną ze słońca Frisian Solar Challenge. Do rywalizacji w trzech grupach przystępują teamy z całego świata, aby pokonać 230 km dzięki energii słońca. Podczas całych zawodów nie można doładowywać baterii ani wykonywać znacznych zmian, napraw. Powoduje to, iż samo dostanie się do regat i ich ukończenie jest dużym sukcesem. 
 

Łódź, którą będą mieli okazję podziwiać uczestnicy Green Power 2010, zbudowana została z kompozytu węglowego w technologii infuzji co pozwoliło uzyskać bardzo lekką i sztywną konstrukcje. Jest to sposób budowy wykorzystywany m.in. w Formule 1 oraz jachtach regatowych American Cup. Zastosowanie silnika z magnezami ziem rzadkich zwiększyło sprawność układu napędowego, co znacząco wpłynęło na osiągi nowej jednostki. Komputer pokładowy z programem napisany został tylko na cele regat - zarządza energią oraz optymalizuje pobór mocy w celu uzyskania jak najlepszego wyniku. 

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji oraz materiałów multimedialnych przygotowanych przez Fiten Solar Team a także do spotkania z twórcami wyjątkowej maszyny napędzanej energią słońca. 
 
***

II Międzynarodowy Kongres Green Power 2010 będzie doskonałym miejscem by zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami proekologicznymi w dziedzinie motoryzacji, ale przede wszystkim okazją do wymiany doświadczeń i szansą na dyskusje o rynku OZE z czołowymi postaciami z branży energetyki odnawialnej w Polsce i na świecie. Na uczestników kongresu czekają panele dyskusyjne, interaktywne debaty, które obejmą zagadnienia z zakresu polityki, biznesu, nauki, nowych technologii oraz poszczególnych źródeł energii odnawialnej.

źródło: www.kongresgreenpower.pl
www.kongresgreenpower.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej