- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Transport
Wykorzystanie OZE w województwie zachodniopomorskim (20980)
2019-10-02Drukuj
Dynamiczny rozwój instalacji służących do wytwarzania zielonej energii sprawił, że województwo zachodniopomorskie od początku wdrażania tego typu inwestycji jest niekwestionowanym liderem w naszym kraju.
Obecnie 79 proc. energii zużywanej w województwie pochodzi ze źródeł odnawialnych. To wartości, które niewątpliwie robią wrażenie. Przyjrzyjmy się nieco bliżej, w jaki sposób korzysta się z zasobów odnawialnych na terenie tego województwa.
Energetyka wiatrowa
Z racji położenia geograficznego najintensywniej rozwija się tutaj energetyka wiatrowa. Sprzyja temu niewątpliwie wietrzna pogoda i stosunkowo niska gęstość zaludnienia, która ułatwia znalezienie gruntu pod budowę wiatraków. Nie bez znaczenia jest także mnogość dużych gospodarstw rolnych, których tereny również mogą posłużyć jako miejsce pod wiatraki.
W 2018 roku (dane na dzień 31.03.2018) moc zainstalowana w 1199 instalacjach wiatrowych dała zachodniopomorskiemu pierwszą pozycję w Polsce. Warto w tym miejscu dodać, że mówiąc o instalacjach wiatrowych, mamy na myśli zarówno pojedyncze turbiny należące do mieszkańców, elektrownie, jak i największe w kraju farmy wiatrowe, tj. Karścino-Pobłocie (moc 90 MW), Marszewo (80 MW) czy Resko II (76 MW).
Wiatraki generują dużą ilość energii, ale z racji szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się nasz kraj i związanych z tym warunków pogodowych, ich działalność w ciągu roku jest mocno ograniczona.
Energia z biomasy i biogazu
To zdecydowanie najbardziej efektywny sposób wytwarzania energii odnawialnej w sposób ciągły, zaplanowany i przewidywalny przez cały rok. Niestety w tym przypadku barierę stanowią wysokie koszty eksploatacji. Mimo to moc zainstalowana w biogazowniach rolniczych w województwie zachodniopomorskim pozwoliła im osiągnąć pierwszą pozycję w Polsce (stan na dzień 31.03.2018). Natomiast zlokalizowane na tym terenie instalacje produkujące energię elektryczną z biomasy mieszanej dają zachodniopomorskiemu 7 pozycję w kraju (stan na dzień 31.03.2018.). Największym producentem energii z biomasy jest Zespół Elektrowni Dolna Odra oraz Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie. Na terenie województwa znajduje się również około 320 kotłów skutecznie spalających biomasę.
Energia geotermalna
Ten typ energii do produkowania ciepła wykorzystywany jest w zachodniopomorskim przez dwa przedsiębiorstwa: Geotermia Pyrzyce Sp. z o.o. oraz G-TERM ENERGY Sp. z o.o Geotermia Stargard.
Warto dodać, że spółka ze Stargardu w 2018 roku dostarczyła do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Stargardzie (PEC) około 34,1% całości ciepła wyprodukowanego przez PEC. Jak widać, energetyka odnawialna coraz śmielej wkracza w życie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, nawet jeśli na co dzień nie są tego świadomi, odpoczywając we własnych, ciepłych mieszkaniach.
Energetyka wodna
W województwie działają także 64 elektrownie wodne, które zmieniają energię wody w energię elektryczną. Najwięcej jest ich w powiatach łobeskim, gryfickim, koszalińskim, stargardzkim i myśliborskim.
Fotowoltaika
Wykorzystanie energii słonecznej w województwie zachodniopomorskim z roku na rok zyskuje na popularności. Wynika to m.in. z możliwości pozyskania dofinansowania zarówno przez jednostki samorządowe, jak i osoby fizyczne, które chcą korzystać z tego typu instalacji w ramach programu Prosument.
UWAGA WARSZTATY!
Jeśli chcesz poznać wybrane instalacje OZE województwa zachodniopomorskiego, np. Geotermię w Pyrzycach lub instalację fotowoltaiczną we wspólnocie mieszkaniowej w Szczecinie, głoś się na warsztaty połączone z wizją lokalną tych instalacji. To unikalna szansa zobaczyć OZE w działaniu! Szczegoły na www.pine.org.pl/warsztaty-oze
Artykuł oryginalny znajduje się na stronie: https://wszczecinie.pl/aktualnosci,wykorzystanie_oze_w_wojewodztwie_zachodniopomorskim,id-32630.html
Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności