więcej


Transport

Polacy kupią auta elektryczne z ulgą podatkową? (12965)

2011-07-23

Drukuj

nissan_leafJak informuje "Puls Bizesu", Ministerstwo Gospodarki pracuje nad systemem zachęt, które mają skłonić Polaków do zakupu samochodów elektrycznych.

Obecnie w Polsce jeździ zaledwie kilka samochodów elektrycznych. Cena EV, pomijając kwestie związane z dostępnością infrastruktury do ładowania, nie zachęca jednak do ich zakupu. Na przykład cena kompaktowego Mitsubishi I-MiEV to ok. 160 tys. zł.

Tymczasem już w większości europejskich państw wprowadzono system zachęt i ulg podaktowych przy zakupie samochodów elektrycznych. Zakup EV w Wielkiej Brytanii wiąże się z ulgą podatkową w wysokości 5 tys. euro, dzięki czemu koszt zakupu elektrycznego samochodu można zmniejszyć o ok. 1/4. Ulgę podatkową przy zakupie EV, w wysokości 5 tys. euro, wprowadziła także Portugalia.

Inny system zachęt dla elektrycznej motoryzacji implementowali natomiast Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi zwalniają kierowców aut na baterię z podatku drogowego na okres 5 lat, a podobne rozwiązanie – jednak tylko dla właścicieli aut firmowych – wprowadzili już także Czesi.

"Puls Bizesu" informuje, że także polskie władze dostrzegły potrzebę uregulowania kwestii związanych z promowaniem ekologicznego transportu. Według informacji "Pulsu Biznesu" nad systemem ulg i zachęt dla właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych pracę rozpoczęło Ministerstwo Gospodarki.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. www.nissan-europe.com

www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej