więcej


Transport

Pojazdy przyszłości w Ministerstwie Gospodarki (13052)

2011-08-28

Drukuj

WP_auta_0018– Pojazdy młodych wynalazców z Politechniki Warszawskiej biją rekordy wydajności. Kropelka może pokonać trasę Warszawa – Gdańsk – Warszawa na 1 litrze benzyny – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z twórcami supernowoczesnych pojazdów ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (SKAP). Prezentacja odbyła się 10 sierpnia 2011 r. w siedzibie MG.

Zrzeszeni w SKAP studenci stworzyli dwa nowoczesne pojazdy. Pierwszy z nich – Kropelka, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym i dokładnym obliczeniom parametrów aerodynamicznych, może przejechać aż 659 km zużywając tylko 1 litr paliwa. Drugi, PAKS, to propozycja pojazdu przystosowanego do jazdy miejskiej. Zużywa 0,3 l na 100 kilometrów jazdy.

Kropelka i PAKS, na Shell Eco-Marathon, zdobyły odpowiednio 2 miejsce w klasyfikacji pojazdów z kategorii prototypów zasilanych etanolem oraz 2 miejsce w kategorii bezpieczeństwo pojazdów spełniających warunki pozwalające na poruszanie się w ruchu ulicznym.

– Gratuluję zespołowi osiągnięć i dobrych wyników na międzynarodowych konkursach. Mam nadzieję, że nie ustaniecie w odkrywczej pracy i zaprojektujecie pojazd, który zrewolucjonizuje rynek czterośladów – powiedział wicepremier Pawlak. Minister gospodarki nawiązał też do własnych doświadczeń akademickich. – Sam udzielałem się w podobnym klubie na Wydziale Samochodów i Maszyn Rolniczych PW i wiem, jak bardzo taka zabawa poszerza horyzonty – podkreślił.

WP_auta_0015

WP_auta_0014

WP_auta_0018

Tomasz Kołudzki, sekretarz Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów przypomniał, że działa ono przy Wydziale Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej – Powstało późną wiosną 2005 r., a do jego utworzenia zainspirował nas wykład dr hab. inż. Janusza Piechny "Aerodynamika Pojazdów". Teraz spotykamy się pod jego kierownictwem, zgłębiamy wiedzę w tym kierunku i stosujemy ją w praktyce – wyjaśnił.

***

Do SKAP należą:

  • Tomasz Kołudzki
  • Krzysztof Tabiszewski
  • Paweł Sulikowski
  • Piotr Pawlicki
  • Jacek Łukaszewicz
 
źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej