więcej


Transport

Podsumowanie debaty „Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?” (21889)

2021-06-07

Drukuj
galeria

Źródło: Pixabay.com

Kolejna debata w walce o lepsze środowisko i bardziej efektywną energetykę w Polsce i na świecie za nami. Było ciekawie i odkrywczo. Zaproszeni eksperci poruszyli podczas debaty bardzo ważne kwestie, o których czasem nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na środowisko. Oby jak najwięcej zaproponowanych rozwiązań, zostało wykonanych w prawdziwym świecie.

Debata została zorganizowana przez portal Chronmyklimat.pl. To już trzecia debata dotycząca działań klimatycznych, mających realny wpływ na środowisko czy ludzkie życie. Poruszane tematy nie są na co dzień widoczne czy słyszalne w masowych mediach, ale ich istota jest na pewno nie mniejsza niż debaty nad nowymi podatkami czy inwestycjami.

W ostatnich 30 latach emisje gazów cieplarnianych wytwarzanych przez transport znacząco wzrosły. Jest wiele propozycji rozwiązań tego problemu, ale na chwilę obecną wszystko odbywa się bardzo wolno. Głównym pytaniem, nad którym mieli się zastanowić goście debaty, było: czy rzeczywiście możemy w ciągu najbliższych 30 lat osiągnąć neutralny dla klimatu system transportowy bez obniżenia mobilności ludzi i towarów?

Zaproszeni do debaty eksperci

Prowadzącym debatę był dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Ostatecznie, wśród zaproszonych gości znaleźli się:

  • Sławomir Lewandowski – Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury
  • Bartosz Mazur – reprezentant Fundacji Pro Kolej i pracownik urzędu miasta Rybnik,
  • Jacek Mizak - Przedstawiciel Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych
  • Michał Lewarski - Przedstawiciel Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych

10-minutowy wstęp należał do Michała Lewarskiego, który zaprezentował krótkie wprowadzenie do całej debaty. Wspomniał on o celach redukcyjnych CO2, proponowanych scenariusz działań, zakładających m.in. nałożenie na paliwa dodatkowej opłaty, spadek cen pojazdów elektrycznych i hybrydowych czy wzrost kosztów na km w lotnictwie pasażerskim i towarowym. Wśród istotnych kwestii wymienia się przerzucenie transportu towarów w większym stopniu na kolej czy zwiększenie liczby elektrycznych ciężkich pojazdów dostawczych.

Pan Jacek Mizak pochylił się szczegółowo nad kwestią samochodów elektrycznych. To właśnie w transporcie drogowych są największe możliwości obniżenia emisji szkodliwych gazów.  Technologia pojazdów elektrycznych ma w długiej perspektywie szansę na powodzenie, niestety głównym problemem na razie jest liczba aut, które poruszają się po naszych domach. I właśnie te dwie kwestie są najważniejsze – zastępowanie pojazdów emisyjnych, pojazdami zero emisyjnymi oraz redukcja liczby pojazdów na drogach – zwiększenie udziału komunikacji zbiorowej czy zdrowych środków transportu – np. rowery.

Bartosz Mazur z Fundacji Pro Kolej wspomniał co może i co powinna robić kolej. Mowa tutaj o zwiększonej walce o klienta – zarówno pasażera, jak i firm transportujących towary. Jako problem przybliża pobieranie opłat za korzystanie z torów, co nie zawsze występuje w przypadku transportu drogowego (nawet pomimo płatnych autostrad czy systemu Via Toll).

Co więcej może zrobić kolej? Jakie jeszcze transportowe kwestie poruszyli zaproszeni goście? Zachęcamy do prześledzenia całej debaty i wysłuchania wszystkich wypowiedzi w całości, które najlepiej oddadzą sedno poruszanych problemów i różnych spojrzeń.

Debata „Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?” do obejrzenia online

Gorąco zachęcamy do obejrzenia całej debaty „Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?”, dostępnej pod adresem: https://www.facebook.com/chronmyklimat/videos/161015675892664/, gdzie usłyszą Państwo pełne wypowiedzi zaproszonych gości.

Projekt dofinansowany ze środków UE

Debata „Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?” odbyła się w ramach projektu „LIFE_UNIFY – łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt ma stymulować transformację energetyczną krajów członkowskich, poprzez oddziaływanie na fundusze europejskie czy przygotowywanie Krajowych Planów Energii i Klimatu oraz Długoterminowych Strategii Klimatycznych.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej