więcej


Transport

Podatek ekologiczny zamiast akcyzy? (12990)

2011-07-30

Drukuj

Ministerstwo Gospodarki zdradza szczegóły propozycji w zakresie wprowadzenia ulg na zakup samochodów elektrycznych – w tym zastąpienia akcyzy podatkiem ekologicznym.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", resort gospodarki przygotował już dokument, w którym znalazły się propozycje zachęt do zakupu samochodów elektrycznych. Propozycje są teraz konsultowane pomiędzy poszczególnymi ministerstwami. Jak jednak informuje "DGP", w konsultacjach nie bierze na razie udziału resort finansów, a to właśnie od ministra finansów będzie zależeć decyzujący głos w kwestii wprowadzenia nowych rozwiązań.

Jedną z porpozycji MG jest zastąpienie akcyzy na samochody podatkiem ekologicznym, którego stawka ma zależeć od parametrów ekologicznych auta, takich jak emisja CO2.

Osoby kupujące auta hybrydowe zamiast akcyzy płaciłyby ograniczony podatek ekologiczny, a przyszli kierowcy aut w 100% elektrycznych nie płaciliby go w ogóle.

Inne rozwiązania, których wprowadzenie rozważa Ministerstwo Gospodarki, to np. wprowadzenie buspasów, z których będą mogli korzystać kierowcy EVs czy zwolnienie z opłat parkingowych w centrach miast.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej