więcej


Transport

Palmowy samochód z Filipin (9997)

2011-01-08

Drukuj
Filipiny przyłączyły się do walki ze zmianami klimatu, prezentując prototyp samochodu przeznaczonego dla transportu publicznego: karoseria została wykonana z materiałów odnawialnych – bambusa i przetworzonych liści palmowych, a pojazd napędzany jest paliwem produkowanym z kokosów.  
Jak podał dziennik „The Philippine Inquirer”, wehikuł został zaprezentowany w Manili w trzech wersjach przeznaczonych do przewożenia od sześciu do dwudziestu osób. Z metalu wykonano jedynie silnik, podwozie i koła samochodu, podczas gdy resztę z surowców odnawialnych. Wehikuł, który może przewozić do 20 osób, został wyposażony w dwucylindrowy silnik, który spala 3,8 litra benzyny na 8 godzin pracy. 

Autorem projektów trzech pojazdów wykonanych przez profesjonalne warsztaty i zaprezentowanych z powodzeniem w filipińskim Departamencie Transportu Lądowego jest Rustico Balderian, burmistrz miasteczka Tabontabon na wyspie Leyte, leżącej 630 km na południowy wschód od Manili. Do zajęcia się projektowaniem tanich, ekologicznych samochodów – jak wyjaśnił Balderian – zainspirował go brak środków w jego miasteczku na uruchomienie transportu publicznego. Według obliczeń burmistrza Balderiana, produkcja samochodu jego konstrukcji będzie kosztowała 4100 dolarów. 


źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej