więcej


Transport

Nowe zachęty dla elektrycznych aut w Portugalii (14323)

2012-05-20

Drukuj

EV_flickrKierowcy elektrycznych aut w Portugalii uzyskają nowe preferencje w ruchu drogowym. Rząd w Lizbonie wycofa jednak w ramach oszczędności budżetowych zniżkę na zakup EVs.

Plan portugalskiego rządu zakłada umożliwienie kierowcom samochodów elektrycznych bezpłatnego parkowania w centrum miast, a także poruszania się po pasach zarezerwowanych dotychczas dla autobusów, co może znacząco ułatwić poruszanie się m.in. po zakorkowanym centrum Lizbony. Flotę 54 elektrycznych pojazdów posiadają już miejskie spółki zarządzające stolicą Portugalii, a w mieście działa 600 punktów ładowania elektrycznych samochodów.

Eksperci portugalskiego rządu zakładają, że nowe regulacje zachęcą Portugalczyków do kupna 54 tysięcy elektrycznych aut do roku 2020.

Wraz z wprowdzeniem nowych zachęt nowy portugalski rząd wycofuje jednak dotychczasową ulgę podatkową na zakup elektrycznych aut wynoszącą 5 tys. euro.

Portugalskie władze szacują, że obecnie po drogach Portugalii jeździ już około 300 samochodów elektrycznych.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. flickr by

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej