więcej


Transport

Nissan LEAF Światowym Samochodem Roku 2011 (9968)

2011-04-29

Drukuj
21 kwietnia br. na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Nowym Jorku, stuprocentowo elektryczny, zeroemisyjny Nissan LEAF został wyróżniony tytułem Światowego Samochodu Roku 2011, pokonując BMW serii 5 i Audi A8, które także kandydowały do tej prestiżowej nagrody. To kolejny sukces w całej serii nagród i wyróżnień przyznanych pierwszemu na świecie w pełni elektrycznemu samochodowi przeznaczonemu na globalny rynek i oferowanemu w przystępnej cenie.
„To dla nas wielka radość, że Nissan LEAF, pierwszy na świecie pojazd elektryczny przeznaczony dla masowego odbiorcy zdobył tak prestiżowy tytuł jak Światowy Samochód Roku 2011" – powiedział Carlos Ghosn, prezes i dyrektor naczelny firmy Nissan. „To dowód uznania dla Nissana LEAF – pionierskiego zeroemisyjnego pojazdu, porównywalnego z modelami z napędem spalinowym pod względem osiągów, poziomu hałasu i znakomitych właściwości jezdnych. Ten samochód jest także odzwierciedleniem naszej wizji i wartości mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, którą chcemy zaoferować klientom z całego świata".

Członkowie jury World Car Awards zauważyli, że „LEAF jest odważną propozycją Nissana otwierającą drogę do nowego świata samochodów elektrycznych. Ten pięciomiejscowy i pięciodrzwiowy hatchback jest pierwszym na świecie skonstruowanym od podstaw samochodem elektrycznym przeznaczonym na masowy rynek. Według danych przedstawianych przez producenta, jego zasięg po pełnym naładowaniu akumulatorów przekracza 160 kilometrów. Czas ładowania napięciem 220-240 V z gniazdka elektrycznego wynosi 8 godzin. Samochód nie emituje spalin. Nisko położony środek ciężkości umożliwia dynamiczne pokonywanie zakrętów praktycznie bez przechyłów nadwozia i podsterowności. A największe zalety? Prowadzi się jak zwykły samochód, ale jest od niego cichszy".

Konkurs na Światowy Samochód Roku jest organizowany od 2004 roku. Laureatów wybiera jury złożone z dziennikarzy motoryzacyjnych z Azji, Europy i Ameryki Północnej.

Nissan LEAF jest dostępny w Japonii, Stanach Zjednoczonych i na niektórych rynkach europejskich. Na pozostałe rynki model zostanie wprowadzony w 2012 roku. Obecnie LEAF jest produkowany w zakładach Nissana w Oppama w Japonii. Pod koniec 2012 roku i na początku 2013 roku produkcja modelu LEAF ruszy także odpowiednio w fabrykach Nissana w Smyrna (stan Tennessee, USA) i w Sunderland (Wielka Brytania).

Nissan, który wspólnie ze swoim partnerem w Sojuszu, firmą Renault, chce stać się globalnym liderem w produkcji zeroemisyjnych samochodów, nawiązał współpracę z ponad 90 rządami, miastami i innymi instytucjami z całego świata w zakresie rozwijania i produkcji pojazdów elektrycznych i akumulatorów litowo-jonowych oraz promowania mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nissan stosuje także kompleksowe podejście wspierania inicjatyw na rzecz mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, takich jak rozbudowa infrastruktury ładowania pojazdów i instalowanie odpowiednich stacji, promowanie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu oraz rozwijanie ogólnych systemów zarządzania energią, obejmujących także wtórne wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych.


źródło: Nissan Europe
www.newsroom.nissan-europe.com
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej