więcej


Transport

Nissan prezentuje system zasilania domu energią elektryczną z akumulatorów Nissana LEAF (13080)

2011-08-25

Drukuj

Nissan Motor Co., Ltd. zaprezentował system zaopatrzenia typowego domu w energię elektryczną z akumulatorów litowo-jonowych zainstalowanych w Nissanie LEAF. Projekt ten jest częścią kompleksowych działań na rzecz stworzenia zeroemisyjnego społeczeństwa.

Prezentacja odbyła się w "Kan‑kan‑kyo"1, domu pokazowym zbudowanym przed siedzibą Nissan Global przez firmę Sekisui House Ltd. Nissan zamierza zakończyć prace nad systemem oraz badania nad możliwościami jego integracji z siecią energetyczną jeszcze w roku obrachunkowym 2011. Celem firmy jest przystąpienie do komercjalizacji rozwiązania we współpracy z liczną grupą partnerów zainteresowanych rozwojem i sprzedażą systemu.

System umożliwia przesyłanie elektryczności zgromadzonej w akumulatorach litowo-jonowych o dużej pojemności zainstalowanych w Nissanie LEAF do instalacji w budynku przez bezpośrednie złącze między tablicą rozdzielczą a gniazdem szybkiego ładowania Nissana LEAF. Złącze szybkiego ładowania działające w standardzie opracowanym przez Stowarzyszenie CHAdeMO jest wykorzystywane na całym świecie ze względu na jego uniwersalny charakter, bezpieczeństwo i niezawodność.

System wykorzystuje akumulatory litowo-jonowych Nissana LEAF także jako zapasowego źródła zasilania domu mieszkalnego w razie awarii sieci energetycznej. Akumulatory litowo-jonowe elektrycznego Nissana mają pojemność 24 kWh, co pozwala na zasilanie typowego domu mieszkalnego przez około 2 dni2.

Co więcej, podłączając samochodowe akumulatory do systemu zasilania budynku, można ograniczyć zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytu. Akumulatory Nissana LEAF mogą być ładowane w nocy lub ze źródeł odnawialnych, takich jak ogniwa słoneczne, a następnie wspomagać zasilanie domu w godzinach największego zapotrzebowania na energię w ciągu dnia.

System może pracować w obydwu kierunkach, przesyłając energię z pojazdu do budynku lub ładując akumulatory w pojeździe.

Opis systemu:

◆ System sterowania zasilaniem (PCS)

- Moc: 6 kW

- System sterowania: Sinusoidalna modulacja szerokości impulsów (PWM)

- System zasilania: System trzyżyłowy, jednofazowy, 200 V

◆ Wyświetlacz panelu operacyjnego

- Wyświetlacz informujący o pracy w trybie zasilania lub ładowania

- Wskaźnik naładowania akumulatora, napięcia wyjściowego i prądu wyjściowego

◆ Specyfikacja złącza w Nissanie LEAF

- Złącze szybkiego ładowania (standard CHAdeMo)

◆ Nissan LEAF

- Zgodność z programem zaopatrzenia w energię

 

Przypisy:

1. "Kan-kan-kyo" – dom pokazowy zbudowany przez firmę Sekisui House w ramach "Projektu inteligentnej sieci" zleconego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Łączności w roku obrachunkowym 2010

Dom: Konstrukcja drewniana SHAWOOD, "The Gravis", wg specyfikacji domu mieszkalnego przyjaznego dla środowiska „Green First"

Adres: 5-1-17, Minatomirai, Nishi-ku, Yokohama City, Kanagawa (Block 54)

www.sekisuihouse.co.jp/snpj-kankankyo/

Organizatorzy projektu inteligentnej sieci:

NTT DOCOMO, INC., NEC Corporation, NAMCO BANDAI Games Inc. i Sekisui House Ltd.

2. Średnie zużycie energii elektrycznej w typowym domu mieszkalnym w Japonii: 10~12 kWh/dzień.

 

źródło: Nissan Polska
www.newsroom.nissan-europe.com

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej