więcej


Transport

Największa farma fotowoltaiczna w Europie podłączona do sieci (18950)

2015-10-05

Drukuj
galeria

fot. wikipedia, domena publiczna

We Francji uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną na Starym Kontynencie.

We Francji uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną na Starym Kontynencie. Jej moc wynosi 300 MW, a jej budowa kosztowała 360 mln euro. Budowa farmy fotowoltaicznej w Cestas k. Bordeaux rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Przy instalacji pracowało do 250 pracowników, którzy montowali dziennie nawet do 5 MW paneli fotowoltaicznych.

Inwestycję wartą 360 mln euro zrealizowała francuska firma Neoen. Wcześniej największą instalacją fotowoltaiczną, którą zrealizował francuski deweloper, był projekt o mocy 13 MW w Portugalii.

W pracach prowadzonych na terenie 250 hektarów brały udział m.in. Schneider Electric i Krinner, a do budowy farmy PV wykorzystano moduły fotowoltaiczne czołowych chińskich producentów – Trina Solar, Yingli Solar i Canadian Solar. Moduły ustawiono w kierunku wschód-zachód pod relatywnie niskim kontem nachylenia. To umożliwiło skrócenie odstępów między rzędami paneli.

Neon zapewnia, że dzięki zastosowanemu ustawieniu do zamontowania paneli fotowoltaicznych o mocy 1 MW było potrzeba tylko około 0,8 hektara. Tymczasem w przypadku tradycyjnego ustawienia paneli pod kątem ok. 35 st. ukierunkowanych w kierunku południowym na zainstalowanie takiej mocy potrzeba do 2 ha.

Energia z największej farmy fotowoltaicznej w Europie będzie sprzedawana francuskiemu koncernowi energetycznemu EDF w ramach zawartej na 20 lat umowy PPA (Power Purchase Agreement). Stała cena za energię, którą wynegocjował inwestor, wynosi 105 euro/MWh.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej