więcej


Transport

Najbardziej ekologiczni kierowcy w Europie (13028)

2011-08-29

Drukuj

auta-ueKomisja Europejska przedstawiła dane na temat emisji CO2 przez pojazdy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

W całej Wspólnocie średni poziom emisji CO2 w transporcie spadł w ubiegłym roku o 3,7% w porównaniu do roku 2010.

Zgodnie ze strategią Brukseli, przeciętny poziom emisji CO2 przez samochody jeżdżące po unijnych drogach ma zostać obniżony do 130 g/km do roku 2015. W ubiegłym roku poziom ten wyniósł natomiast 140 g/km.

– Ostatnie dane pokazują, że wyznaczanie celów w tym zakresie skłania przemysł motoryzacyjny do produkcji bardziej wydajnych i przyjaznych środowisku aut. Tworzona w ten sposób innowacyjność spawia, że europejskie koncerny motoryzacyjne są bardziej konkurencyjne na globalnym rynku – komentowała Connie Hedegaard, unijna komisarz ds. klimatu.

Co ciekawe, spadek emisji CO2 w ubiegłym roku został zanotowany mimo wzrostu średniej wagi pojazdów w 2010 roku o około 28 kg.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Komisję Europejską, najbardziej oszczędnymi kierowcami w Europie pod względem emisji CO2 są Portugalczycy (średnia emisja na poziomie 129 g/km), natomiast na końcu rankingu znaleźli się Szwedzi (153 g/km) i Niemcy (152 g/km).

 

źródło: Gram w Zielone, fot. © Unia Europejska, 2011
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej