więcej


Transport

Ku zielonej przyszłości (10145)

2009-11-05

Drukuj

Jedna z największych firmy gazowniczych, Linde, opracowała innowacyjne metody produkcji paliwa wodorowego z gliceryny, produktu ubocznego biodiesla. W chwili obecnej trwa już budowa pilotażowej instalacji w Niemczech.

Linde - największy na świecie producent elektrownii wodorowych - opracował proces produkcji wodoru z materiałów biogennych. Pilotażowa elektrownia w Leunie będzie oddana do użytku w połowie 2010 roku.

Zakład w Leuna na wstępie przetworzy czyli podda procesowi pirolizy surową glicerynę, aby uzyskać bogaty w wodór półprodukt. Zostanie on następnie dostarczony do elektrownii Leuna II do oczyszczenia i skroplenia. Skroplony gaz zostanie wykorzystany do badań w samochodach zasilanych wodorem na terenie Berlina i Hamburga.

Surowa gliceryna, ze względu na wysoką zawartość wodoru, szczególnie nadaje się do tej produkcji. Potencjalne korzyści płynące z każdego hektara biomasy są jeszcze większe, gdy uzyskany w ten sposób wodór posłuży jako paliwo napędowe. Gliceryna produkowana biogenetycznie nie konkuruje z produkcją żywności i jest dostępna przez cały rok.

Ta metoda jest efektywnym sposobem na przemysłowe przetwarzanie gliceryny i powiększenia europejskich zasobów wodoru. Może być ona powtarzana, a produkcja wodoru może być korzystna dla środowiska, gdyż w ten sposób maksymalizuje się ilość paliwa wyprodukowanego z określonej powierzchni upraw.


źródło: Environmental Technologies Action Plan (ETAP)
www.ec.europa.eu/environment/etap/index_en.html


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej