więcej


Transport

Konferencja Marco Polo II (10152)

2009-10-15

Drukuj

W dniach 23-24 września br. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Maciej Jankowski uczestniczył w konferencji poświęconej programowi Marco Polo. Spotkanie, które odbyło się w Gdańsku, zostało zorganizowane wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury, Agencję Wykonawczą ds. Konkurencyjności i Innowacji Komisji Europejskiej, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Zarządy Portów w Gdańsku i w Gdyni.

W trakcie konferencji, Wiceminister M. Jankowski podkreślił znaczenie rozwoju transportu intermodalnego dla Polski nie tylko ze względu na korzyści dla środowiska, ale również ze względu na jego rolę w tworzeniu krajowego PKB. Zaznaczył również, że polska polityka transportowa, podobnie jak polityka całej Unii Europejskiej, opiera się na zasadzie zrównoważonego transportu i jest ukierunkowana na rozwój „proekologicznych” rodzajów transportu.

Podczas konferencji zaprezentowano przykłady realizowanych projektów (z udziałem polskich firm): Nethpola (kolejowa linia kontenerowa między Rotterdamem, Gdynią/Gdańskiem i Bremerhaven); NePolExpress (Netherlands-Poland Express - regularne połączenie kolejowe między Rotterdamem i siedmioma polskimi regionami); Iris (usługa kolejowa z Włoch do Rumunii).
Wyniki naboru w ramach programu Marco Polo II na rok 2009 zostaną ogłoszone w listopadzie br. Wiadomo jednak, że zgłoszone zostały dwa projekty, realizowane przez polskie firmy.

Na konferencji ponadto zaprezentowano zmienione rozporządzenie dla programu Marco Polo, które obowiązywać będzie już w naborze na rok 2010. Zmiany te polegają m.in. na obniżeniu progów kwalifikowalności projektów i na uproszczeniu procedur administracyjnych. Ze szczegółowymi zasadami będzie można się zapoznać podczas Dnia Informacyjnego Marco Polo w Brukseli 10 lutego 2010 r.

Najnowsze informacje o Programie można uzyskać zapisując się na e-newsletter Marco Polo na stronie:
ec.europa.eu/transport/marcopolo/home/home_en.htm#

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

www.mi.gov.p

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej