więcej


Transport

Kolejne parkingi P+R w metropolii warszawskiej. (21269)

2020-04-21

Drukuj
galeria

Już niebawem w Legionowie pojawią się nowe perony, parkingi i miejsca rowerowe. Dzięki ponad 2,7 mln zł wsparcia z UE w mieście powstaną lokalne centra przesiadkowe – poinformował w środę (15 kwietnia) stołeczny ratusz.

Stołeczni urzędnicy przekazali, że umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, m.st Warszawy oraz Legionowa.

Jak przekazał stołeczny ratusz, dwie istniejące obecnie pętle autobusowe w Legionowie przy ul. Sowińskiego i Mickiewicza oraz przy ul. Olszankowej - Osiedle Młodych zostaną przebudowane i będą pełniły rolę lokalnych centrów przesiadkowych, w których pasażerowie będą mogli przesiadać się ze swoich środków transportu do komunikacji publicznej.

W ramach inwestycji powstaną nowoczesne wiaty przystankowe i perony, z nową nawierzchnią i kanalizacją deszczową, a cały teren zostanie oświetlony lampami LED.

Wybudowane zostaną też dwa parkingi typu "Parkuj i Jedź", każdy na ok. 15 miejsc. Przewidziano na nich po jednym stanowisku dla samochodów elektrycznych, z możliwością ładowania. Z kolei rowerzyści będą mogli korzystać z krytych miejsc postojowych i odkrytych stojaków oraz samoobsługowych stacji naprawy rowerów. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2021 roku.

"Startują kolejne projekty, służące zmniejszeniu poziomu emisji zanieczyszczeń i usprawnieniu transportu w metropolii warszawskiej. Dostępność nowoczesnych parkingów "Parkuj i Jedź" w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą, to bezpośrednia korzyść również dla nas" - podkreślił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Dodał, że stworzenie mieszkańcom podwarszawskich gmin możliwości bezpiecznego zostawienia samochodów na parkingach zlokalizowanych przy węzłach przesiadkowych ograniczy liczbę aut wjeżdżających do Warszawy.

Z kolei marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę, że ta inwestycja to większy komfort dla mieszkańców gminy i możliwości szybkiego oraz sprawnego dotarcia do pracy czy szkoły.

"To przede wszystkim kolejny krok w stronę poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Każde działanie, zmierzające do ograniczenia natężenia ruchu samochodowego, przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, a na tym nam wszystkim bardzo zależy" - zaznaczył Adam Struzik.

Projekt Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej - "Parkingi Parkuj i Jedź" będzie realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jego głównym celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w metropolii warszawskiej poprzez promocję nisko- lub zeroemisyjnych środków transportu.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 3,3 mln zł, z czego blisko 2,7 mln zł wyniesie unijne wsparcie w ramach RPO WM 2014-2020.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych stale rozbudowywana jest sieć parkingów "Parkuj i Jedź" w metropolii warszawskiej. Dotychczas podpisano umowy na realizację 62 parkingów, na których powstało ponad 5 900 miejsc dla samochodów oraz ponad 2 800 dla rowerów.

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej