więcej


Transport

Jednoślady – ekologiczny styl życia i sposób na uliczne korki (12978)

2011-08-14

Drukuj

Na elektrycznym skuterze do pracy czy szkoły, na rowerze na majówkę i na zakupy – ekologiczne dwa kółka mogą być praktyczne, a czasem nawet szybsze niż cztery.

Intensywny ruch samochodowy oprócz tego, że przyczynia się do degradacji środowiska, wpływa negatywnie na jakość naszego życia. Zanieczyszczenie powietrza, hałas, korki i pogarszające się bezpieczeństwo drogowe sprawiają, iż coraz trudniej poruszać się nam w obrębie miast. Co zrobić, by podróżowanie stało się bardziej ekonomiczne i ekologiczne?

Jest ciepło − w końcu nadeszło upragnione lato. Ceny biletów komunikacji miejskiej wciąż rosną, a wraz z poprawą pogody na ulicach pojawia się coraz więcej pojazdów. Może więc warto zastanowić się nad wyborem alternatywnego środka transportu?

Skuter elektryczny

Codzienna droga do pracy czy na zakupy na skuterze – czemu nie? Szczególnie w mieście ten środek transportu może okazać się praktycznym rozwiązaniem problemu korków czy braku miejsc parkingowych. W tym przypadku ekologia tez ma znaczenie, bowiem jednoślad na baterię przemieszcza się praktycznie bezgłośnie i nie emituje spalin. Coraz więcej osób docenia je także za ekonomiczność i łatwość obsługi. Lubimy wygodę podróżowania oraz wiatr we włosach, jakiego nie poczuje żaden kierowca auta.

Rower

Dlaczego rower? Bo nie potrzebuje benzyny, nie zależy od polityki rządu i ceny surowców energetycznych na światowych rynkach. Jego siłą napędową są mięśnie nóg, które wykorzystują tylko energię odnawialną z pożywienia. Jest tani, nie emituje hałasu i spalin, można nim pokonywać większe odległości omijając przy tym korki uliczne. Zalet podróżowania rowerem jest bardzo wiele.

Korzyści dla środowiska

  • brak hałasu i emisji zanieczyszczeń (zerowa emisja dwutlenku węgla, pyłów i tlenków azotu),
  • chroni tereny zielone i zabytkowe budynki przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczeń.

Korzyści dla zdrowia

  • zwiększenie siły, wytrzymałości i sprawności układu sercowo-naczyniowego – jazda na rowerze pomaga obniżyć zarówno ciśnienie krwi jak i tętno spoczynkowe.zrzucenie zbędnego balastu – spalamy kalorie oraz zwiększamy tempo przemiany materii,
  • poprawa równowagi i koordynacji,
  • poprawa stanu psychicznego – zostało udowodnione naukowo, że ćwiczenia pomagają zmniejszyć stres, poprawiają ogólne samopoczucie i zdolności umysłowe.

Korzyści ekonomiczne

  • podróżowanie jednośladem jest tańsze niż samochodem,
  • zysk dla pracodawcy – WHO (World Health Organization) szacuje, że jazda na rowerze wpływa na poprawę wydajności pracowników (od 2 do 52%),
  • oszczędność miejsc parkingowych – przyjmuje się, że na jednym miejscu parkingowym dla samochodu można przechowywać około 10 rowerów.

Reasumując – dlaczego jednoślady? Bo "dwa kółka" są skutecznym remedium na problemy transportowe, społeczne i ekologiczne, a co najważniejsze są swego rodzaju "siedmiomilowymi butami" w naszych codziennych podróżach. Umożliwiają niezależną mobilność – jedziesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz.

 

logo_ekologia_pl1

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej