więcej


Transport

Ile oszczędza kierowca samochodu elektrycznego? (14247)

2012-04-29

Drukuj

EV_flickrIle rocznie mogą zaoszczędzić kierowcy samochodów elektrycznych w porównaniu do kierowców aut ze spalinowymi jednostkami napędowymi?

Według amerykańskiej organizacji Union of Concerned Scientists, przy cenie benzyny 0,92 dol./litr i średnim przebiegu 17600 km/rok amerykańscy kierowcy elektrycznych aut – Nissana Leaf czy Chevroleta Volt – mogą zaoszczędzić rocznie średnio około 750-1200 dol. w porównaniu do kierowców przeciętnych aut kompaktowych z tradycyjnym napędem.

Modele elektryczne są jednak dużo droższe od swoich spalinowych odpowiedników. Dla przykładu, cena elektrycznego Forda Focusa zaczyna się w USA od 39 tys. dol. – bez uwzględnienia ulgi podatkowej na zakup elektrycznych aut wynoszącej 7,5 tys. dol., a Ford Focus z tradycyjnym napędem kosztuje ok. 27,5 tys. dol.

W USA tylko od początku tego roku cena benzyny wzrosła o ok. 19% i obecnie wynosi już ponad 1 dol. za litr. Rosnące ceny benzyny mogą przyczynić się do wzrostu popularności samochodów elektrycznych. Zdaniem serwisu Edmunds.com, który podał wyliczenia dotyczące oszczędności wynikających z użytkowania elektrycznych aut, w 2017 roku już 7% aut na świecie będzie bazować na napędzie elektrycznym.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. flick cc by

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej