więcej


Transport

Grupa Emirates publikuje swój trzeci raport środowiskowy (16154)

2013-09-17

Drukuj

Grupa Emirates po raz trzeci opublikowała roczny raport środowiskowy. Przedstawiono w nim informacje dotyczące zwiększenia efektywności w dziedzinie zużycia paliwa oraz dane dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla w liniach Emirates. Było to możliwe dzięki włączeniu do floty nowoczesnych samolotów i wycofaniu starszych, mniej efektywnych maszyn.

W raporcie, obejmującym rok budżetowy 2012-2013, poddano analizie dane dotyczące szeregu działań Grupy Emirates w zakresie ochrony środowiska, w takich dziedzinach jak operacje lotnicze, operacje cargo i handlingowe spółki dnata oraz szeroko pojmowane usługi handlowe – od inżynierii po gastronomię.

Celem raportu jest poznanie wpływu Grupy na środowisko, jak również dostrzeżenie nowych możliwości w dziedzinie identyfikowania i wdrażania dobrych praktyk wśród pracowników firmy, których w tej chwili jest ponad 68 tysięcy.

W dziedzinie operacji lotniczych, mających największy wpływ na środowisko spośród działań Grupy Emirates, wydajność paliwa dla wszystkich lotów pasażerskich i frachtowych poprawiła się o 0,29%, spadając do 0,3103 litra na tonokilometr (L/TK). Jednocześnie emisja dwutlenku węgla spadła do 0,767 grama CO2 na tonokilometr (gCO2/TK) poprawiając wydajność w tej dziedzinie o 0,3%.

W raportowanym okresie, Emirates wycofały lub anulowały umowy leasingowe sześciu samolotów i otrzymały dostawy 34 nowych maszyn. Przewoźnik posiada jedną z najmłodszych i najbardziej wydajnych flot na świecie. Średni wiek floty Emirates wynosi 6 lat, w porównaniu ze średnią wieku flot linii należących do Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), wynoszącą 11,7 lat. Wpływa to bezpośrednio na efektywność paliwową Emirates, która jest o 15,7% lepsza, niż średnia prognoza IATA dla rynku lotniczego, oraz na wydajność w zakresie emisji dwutlenku węgla, która jest o 16,6% lepsza, niż średnia IATA.

W Emirates nieustannie przywiązujemy wagę do ochrony środowiska i prowadzimy nasz biznes w sposób odpowiedzialny - powiedział J.W. Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, Prezes i Dyrektor Zarządzający Linii Lotniczych oraz Grupy Emirates. Raport ukazuje nasze ciągłe wysiłki w celu poprawy środowiskowej efektywności naszych działań zarówno w powietrzu, jak i na ziemi. Cieszy nas, że wprowadzenie nowoczesnych i bardziej ekologicznych samolotów przyczyniło się do poprawy wydajności naszej floty w zakresie zużycia paliwa i redukcji emisji dwutlenku węgla. Ale to nasi pracownicy odgrywają zasadniczą i integralną rolę w procesie minimalizowania niekorzystnego wpływu na środowisko i poprawianiu wydajności w całej Grupie.

Inne znaczące fragmenty raportu obejmują następujące zagadnienia:

  • W raportowanym okresie Emirates zwiększyły dwukrotnie całkowitą wielkość recyklingu do 10697 ton, przede wszystkim ze względu na wprowadzenie programu recyklingu oleju jadalnego w jednej ze spółek zależnych, Alpha Catering.
  • Przy współpracy z 34 państwami oddział Emirates Flight Operations oszczędza ponad 4200 ton paliwa i 13200 ton dwutlenku węgla rocznie dzięki programowi iFlex, który pozwolił wdrożyć w Afryce 25 nowych struktur tras lotu dla połączeń Emirates do Ameryki Południowej.
  • Emirates otrzymały nagrodę ‘Fly Quiet‘ w porcie lotniczym San Francisco w latach 2012 i 2013 za pracę zespołu Emirates Flight Operations nad zmniejszeniem uciążliwości hałasu dla społeczności lokalnej.
  • Zespół Central Services zainicjował kampanię mającą na celu ograniczenie liczby przesyłek w siedzibie Emirates Group w Dubaju o 25% lub o 45000 sztuk miesięcznie.
  • Emirates Flight Catering zamierza uruchomić jeden z pierwszych programów recyklingu szkła w ZEA.
  • W roku podatkowym 2013-14 zespół dnata Baggage Services planuje zakupić 50 pojazdów elektrycznych do przewożenia bagażu, które poprawią stopień czystości powietrza dla pracowników płyty postojowej lotniska, na potrzeby Międzynarodowego Lotniska w Dubaju.
  • W tym roku Emirates planują przyznać środki jednej lub kilku wyróżniającym się organizacjom w ramach nowego grantu środowiskowego „A Greener Tomorrow".

Jak pokazują powyższe inicjatywy, nieustające wysiłki na rzecz zmniejszenia naszego śladu ekologicznego przynoszą rezultaty w Emirates Group - powiedział Tim Clark, Prezes Linii Emirates. Mamy nadzieję, że będzie tak również w przyszłości, ponieważ już niebawem ogłosimy kilka nowych, dużych projektów.

Emirates są również liderem w branży lotniczej, jeśli chodzi o sprawozdawczość środowiskową. Tegoroczny raport zawiera propozycję Emirates na temat przyjęcia nowych środków pomiaru efektywności paliwowej, które mogłyby zostać zaadaptowane w całej branży. Nowy standard, mierzony w tonokilometrach na litr (TK/L), będzie stanowić podstawę mierzenia efektywności paliwowej przewoźnika w przyszłym roku.

Pełny raport i metodologia wspierająca jest dostępna  na stronie: www.emirates.com/environmentreport.

źródło: Ciszewski MSL


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej