- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Transport
FENIKS w popiele (21789)
Wojciech Szymalski2021-04-10
Drukuj
Tuż przed Wielkanocą rozpoczęły się prace grupy ds. przygotowania programu FENIKS, czyli Fundusz Europejskiego na rzecz Infrastruktury, Klimatu i Środowiska. Wygląda na to, że przygotowanie tego programu zaczyna się od zera, choć jeszcze rok temu podobny program operacyjny rząd miał już prawie gotowy i szykował się do jego strategicznej oceny środowiskowej.
Co za FENIKS?
FENIKS ma obsługiwać jedną z największych puli środków unijnych przeznaczonych dla Polski w latach 2021-2027 (+2), czyli nieco ponad 25 mld euro (ponad 100 mld złotych). Zgodnie z nazwą zostaną one przeznaczone na budowę infrastruktury, poprawę stanu środowiska oraz klimatu. Program rozdziela środki z powszechnie wszystkim znanych programów Unii Europejskiej: Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tym pierwszym aż 37% funduszy ma być przeznaczone na działania proklimatyczne, a w tym drugim aż 40%.
FENIKS w popiele
Ujawniona grupie roboczej propozycja programu FENIKS jest na tyle ogólna, że na chwilę obecną wiemy jedynie jakie będą cele i jakie mogą być priorytetu programu. Nie wiemy nic na temat planowanych projektów czy konkretnych inwestycji, choć jest od tej zasady wyjątek. Pod tym względem FENIKS, jak w tytule artykułu, jest w popiele. Trudno zatem cokolwiek opiniować, choć może na tym właśnie polega trik, aby wspólnie z grupą ten program całkowicie od nowa stworzyć. W tym przypadku polegałoby to na przypisaniu do zaproponowanych celów konkretnych projektów i inwestycji. A w celach mamy głównie: wspieranie efektywności energetyczne, odnawialnych źródeł energii, inteligentnych sieci energetycznych oraz magazynów energii, adaptacji do zmian klimatu, gospodarki o obiegu zamkniętym, zrównoważonej mobilności miejskiej, transeuropejskich sieci transportowych, różnorodności biologicznej, ochrony zdrowia, zrównoważonej turystyki oraz kultury.
Operacje strategiczne
Cele są szczytne, ale diabeł tkwi w szczegółach, czyli opisach poszczególnych priorytetów, które na razie zarysowane są bardzo szeroko. Niewiele to mówi o faktycznych priorytetach, które temu programowi chce przypisać rząd i jego ministerstwa, bo w praktyce można obecnie w stawić w program praktycznie wszystko. Jednak w pewnym zakresie o priorytetach rządu mówi zaledwie kilka inwestycji, które wpisano na samym końcu projektu jako tzw.: operacje o znaczeniu strategicznym. To tylko 3 operacje w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, 2 – w dodatku bardzo słabo zdefiniowane, w zakresie ochrony środowiska oraz 7 transportowych i jedna prozdrowotna. Powiedzmy sobie szczerze – to wygląda tak, jakby nie było z czego strzelać o czym pisałem już kilka miesięcy temu. FENIKS w popiele.
Jakie to operacje? Mamy bardzo wątpliwy jeśli chodzi o skuteczność i faktyczną strategiczność Ogólnopolski Projekt Doradztwa Energetycznego – jeśli przyniesie jakąś redukcję emisji gazów cieplarniancyh to tylko pośrednio i będzie to paskudnie trudne do obrony. Mamy mocno resortowy projekt Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych obiektów archiwów państwowych w Polsce, niewątliwie potrzebny, ale czy za strategiczną można uznać modernizację niespełnia 100 budynków w skali kraju? Jest jeszcze reorganizacje sieci elektroenergetycznych, by włączyć w nie farmy wiatrowe na morzu – tu przynajmniej jeden konkret. W zakresie ochrony środowiska stwierdzono, że coś się wybierzez miejskich planów adaptacji oraz planów ochrony czynnej gatunków przygotowanych przez GDOŚ, czyli zero pomysłu na kompleksową ochroną bioróżnorodności w Polsce, tak jak w KPO. W zakresie transportu aż 3 z 7 projektów to propozycje odnowy żeglugi śródlądowej lub morskiej, które będą miały maginalne znaczenie dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a mogą wręcz być bardzo szkodliwe dla innych komponentów środowiska. Ponadto 2 projekty kolejowe wymagające dokończenia z poprzedniej perspektywy finansowe i konkurencyjne do nich projekty drogowe m.in. droga tzw.: Via Carpatia. Ja nie widzę przy takim rozmachu spełnienia przez Polskę żadnych celów klimatycznych czy w zakresie bioróznorodności z ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Po prostu FENIKS w popiele.
Gdzie pomysł na Polskę?
Aż chciałoby się zapytać, gdzie się odział Centralny Port Komunikacyjny z pajęczyną linii kolejowych, gdzie polskie leśnictwo z bardzo niedoskonałymi, ale jednak projektami zwiększenia wychwytywania gazów cieplarnianych przez lasy, gdzie klastry energii (w projekcie w ogóle nie pojawia się takie sformułowanie)? Gdzie ten pomysł na odpowiedzialnie rozwjającą się Polskę, który Zjednoczona Orawica jeszcze niespełna 6 lat temu miała, a dziś chyba już go nie ma? FENIKS w popiele?
FENIKS z popiołów?
Może my, jako członkowie grupy ds. przygotowania programu ten pomysł znajdziemy, ale czy pozwolą nam go zrealizować, tak jak nie pozwlali tego robić przez ostatnie 6 lat i jak w tym samym czasie nie pytali nikogo o zdanie w sprawie faktycznego zakazu budowy wiatraków na lądzie, ograniczenia wsparcia dla prosmentów, zamykania linii kolejowych na czas remontów, które i tak dłużyły się niemiłosiernie czy podpisania Konwencji o żegludze śródlądowej? Przepraszam, ale mam tak mało w wiary i zaufania do tego rządu, że taki pomysł się tak po prostu dało podnieść jak FENIKS z popiołów.
Podobne artykuły
- Ile funduszy z Unii na klimat?
Polskie media zalane są falą informacji na temat potencjalnego veta Polski wobec unijnego budżetu, które powiązane jest z zaproponowaną przez Komisję Europejską regułą praworządności. Nieco w cieniu ucierają się zatem ustalenia dotyczące celów klimatycznych w budżecie Unii. A te przedstawiają się coraz ciekawiej.
Więcej
- Czy Polska potrzebuje funduszy z Unii?
Jak słyszymy, coraz częściej ze strony niektórych polityków pojawiają się wątpliwości, a nawet pewność, że Polska nie potrzebuje funduszy unijnych, a już na pewno, że nie wszystkich. Z czego faktycznie zrezygnowalibyśmy, albo co zyskalibyśmy bez tych środków?
Więcej
- Idzie mróz, idzie mróz, wiezie kasy cały wóz…
Jeszcze nie opadł kurz po batalii o budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027, a już wiemy jak stoimy. Nadzy!
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności