więcej


Transport

Estoński rząd uruchomił krajową sieć stacji ładowania elektrycznych pojazdów (15440)

2013-03-03

Drukuj

EV zsoolt flickr cc-by-2.0Rząd Estonii uruchomił sieć stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Estończycy mogą korzystać już ze 165 punktów z 200 planowanych.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych zostały wyposażone w rozwiązanie o nazwie CAdeMO, które dostarczyła firma ABB. Moc każdej z ładowarek wynosi 50 kW.

Obecnie w Estonii działa już 165 tego rodzaju punktów, a ich liczba ma się zwiększyć do 200. Stacje ładowania są zlokalizowane w miejscowościach, których liczba mieszkańców przekracza 5 tysięcy, a także przy głównych drogach w odległości maksymalnie 60 kilometrów.

Naładowanie samochodu elektrycznego w Estonii ma zająć zaledwie 30 minut. Dla porównania, stacje ładowania samochodów elektrycznych uruchomione w Wielkiej Brytanii potrzebują do tego około 8 godzin.

W Estonii jeździ około 650 samochodów elektrycznych, z czego około 500 to elektryczne Mitsubishi, zamówione przez estoński rząd w 2011 roku dla pracowników sektora publicznego. Do zakupu elektrycznego auta w Estonii tamtejsze władze oferują dopłatę w wysokości aż 18 tysięcy euro, a także 1 tys. euro do zainstalowania domowej stacji ładowania pojazdów. Fundusze na rozwój elektrycznej motoryzacji Estonia przeznacza ze środków otrzymanych ze sprzedaży praw do emisji CO2.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. zsoolt flickr cc-by-2.0

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej