więcej


Transport

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Komunikacja miejska, rower, a może własne nogi? (10033)

2010-09-22

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Bezpłatne przejazdy autobusowe, rower na własność – te i wiele innych atrakcji czekają na mieszkańców miast w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Pod hasłem „Oszczędź sobie i środowisku. Spalaj kalorie a nie benzynę” w 113 polskich miastach trwa przygotowana przez Ministerstwo Środowiska kampania – Dzień bez Samochodu. 
Zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu – to problemy, z którymi borykają się miasta w każdym regionie Polski. Kampania Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu jest zdecydowaną odpowiedzią na negatywne skutki ciągle wzrastającego ruchu samochodowego w miastach. 

Święto transportu miejskiego

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) to największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu. Jest on organizowany co roku w dniach 16-22 września – w Europie od 1998 r., w Polsce od 2004 roku.

Zwieńczeniem Tygodnia jest Europejski Dzień bez Samochodu (EDbS) odbywający się 22 września. Kampania stanowi doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej europejczyków w zakresie szkodliwego wpływu samochodów osobowych na środowisko. Skłania do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu, do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. Działania podejmowane przez organizatorów ETZT oraz EDbS mają stworzyć szansę poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego i skłonić do rozważań o konieczności wsparcia takiego rodzaju transportu, który nie narusza równowagi ekologicznej.

Czy wiecie, że:
 • Dla prawie połowy Polaków powyżej 15 roku życia podstawowym środkiem codziennego transportu jest samochód. Dlaczego?
 • W polskich miastach ponad połowa podróży nie trwa dłużej niż 15 min. Zamiast samochodem, odległość ta może być przebyta komunikacją publiczną lub rowerem.
 • Ruch poprawia kondycję, samopoczucie, zapobiega chorobom. Czemu zatem nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i do pracy, szkoły czy sklepu nie pójść piechotą?
Transport miejski w liczbach

Według danych Worldwatch Institute do przewiezienia jednej osoby samochodem trzeba zająć 5 razy więcej miejsca niż autobusem, a 10 razy więcej niż rowerem. W przeciętnym autobusie jedzie średnio 80 osób. Zatem jaką długość miałby sznur 80 samochodów, pamiętając o zachowaniu bezpiecznej odległości między nimi? To jest właśnie przyczyna korkowania się miast!

By polepszyć „klimat” w mieście

To właśnie samochody są jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości życia w miastach (zanieczyszczone powietrze, hałas, stres). Około 30 proc. ludności Unii Europejskiej jest narażona na hałas, który niekorzystnie wpływa na ich zdrowie. A liczba samochodów ciągle rośnie – wraz z nią pojawia się problem otyłości, wzrasta liczba zachorowań na raka, coraz więcej ludzi cierpi na nerwicę i alergię. 

Pozostawienie swojego samochodu w domu 22 września i korzystanie z transportu miejskiego lub rowerowego to nie tylko wsparcie dla kampanii Europejski Dzień bez Samochodu , ale dowód na to, że obchodzi nas stan środowiska naturalnego. 

Nie tylko o ekologię tu chodzi

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to doskonała okazja dla władz miasta do prezentacji zaangażowania w codzienne życie obywateli. Kampania to nie tylko możliwość testowania i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań poprawiających komunikację publiczną, pieszą i rowerową ale przede wszystkim idealne narzędzie promocji miasta jako miejsca przyjaznego środowisku naturalnemu i zwiększenia atrakcyjności dla nowych mieszkańców i potencjalnych inwestorów.

W polskich miastach ponad połowa podróży nie trwa dłużej niż 15 min. Zamiast samochodem, odległość ta może być przebyta rowerem lub piechotą. To korzyść nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia i portfela.

Na krótkie dystanse wybierz inne ogumienie

Co sądzą o podróżowaniu po mieście Polacy? Nasze przywiązanie do samochodu nie przeszkadza nam w dostrzeganiu korzyści wynikających z rezygnacji z niego na krótkich dystansach. Wśród nich jako najważniejsze wymieniamy zdrowie oraz finanse. Kierowcy podkreślają również potrzebę edukacji społeczeństwa w zakresie zalet zrównoważonego transportu. 

Dzieje się!
 • wygraj rower w konkursie Radia Złote Przeboje
 • spalaj kalorie na tandemie wypożyczonym bezpłatnie z warszawskich i sopockich kawiarniach „ W Biegu Cafe”
 • przewóz roweru pociągami REGIO za darmo!
 • przyjdź na happening z okazji Dnia bez Samochodu
 • Warszawa – punkty bezpłatnych wypożyczalni rowerów
 • W Łodzi osoby posiadające bilety okresowe będą mogły kupić bilety do kina ze zniżką
 • Kraków otwiera nowe chodniki i ścieżki rowerowe wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych
 • Dzień bez Samochodu w Radiu ZET:
- Maja Włoszczowska zachęca do jazdy na rowerze,
- przekonaj innych do rezydnacji z samochodu - wygraj rower.
 • bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w wielu miastach Polski (m.in. Warszawie, Opolu, Krakowie, Szczecinie, Puławach, Lublinie)
 
W Europejski Dzień bez Samochodu przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się happening, podczas którego będzie można zmierzyć emisję CO2 wytwarzanego podczas korzystania z różnych rodzajów transportu, przekonać się o konsekwencjach wypadków samochodowych na symulatorze zderzeń oraz otrzymać energooszczędne żarówki za oddanie zużytych baterii i okazanie ważnej karty miejskiej.
 
źródło: Ministerstwo Środowiska, fot. www.sxc.hu
www.mos.gov.plUdostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej