więcej


Transport

Darmowa jazda autem dzięki panelom słonecznym? (13055)

2011-09-04

Drukuj

ford_OZEFord zaoferuje kierowcom elektrycznych Forda Focusa i C-MAX Energi domową instlację solarną. Wyprodukowana w niej energia ma zasilić domowy system ładowania pojazdu.

System solarny połączony ze stacją ładowania samochodu elektrycznego jest owocem współpracy Forda z firmą SunPower. To zresztą nie pierwszy przykład wykorzystania energii słonecznej do ładowania pojazdów na baterie.

Rozwiązanie zakłada wykorzystanie montowanych na dachu 2,5-kilowatowych baterii słonecznych do zasilania w energię elektryczną pierwszych, elektrycznych modeli Forda - najpierw Focusa Electric, a później także hybrydy w wersji plug-in C-MAX Energi.

Ford zakłada, że domowa instalacja solarna wyprodukuje w ciągu roku 3 MWh energii elektrycznej. Taka ilość energii ma pozwolić kierowcom elektrycznych Fordów na przejechanie za darmo tysiąca mil miesięcznie.

ford_OZEFot. Ford/SunPower

Niemniej jednak, problemem w rozpowszechnieniu nowatorskiego rozwiązania może okazać się początkowy koszt montażu paneli słonecznych wraz z systemem ładowania. System ma kosztować w USA około 10 tysięcy dolarów.

SunPower, oprócz Forda współpracuje także z Toyotą. Firma zamontowała w kalifornijskiej siedzibie japońskiego koncernu największą, pojedyńczą dachową instalcję fotowoltaiczną w całej Ameryce Północnej.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej