więcej


Transport

Co PiS, Twój Ruch i Zieloni szykują na kolei? (16892)

2014-05-01

Drukuj

Logo tirynatoryKampania "Tiry na tory", podobnie jak przed poprzednimi wyborami, zbiera i porównuje dokumenty programowe partii politycznych pod kątem tego, jak widzą one rolę kolei, w szczególności transportu towarowego. Jako pierwsze przeanalizowane zostały programy Prawa i Sprawiedliwości, Twojego Ruchu oraz Partii Zieloni.

Prawo i Sprawiedliwość

"W dziedzinie kolejowych przewozów towarowych jako cel priorytetowy potraktujemy wdrażania zasady »tiry na tory«. Operację tę rozpoczniemy od najtrudniejszych tranzytowych kierunków przewozowych – między zachodnią częścią Europy a krajami bałtyckimi" – czytamy w nowym programie Prawa i Sprawiedliwości. Kampania "Tiry na tory" pozytywnie ocenia właściwy wybór trasy do priorytetowego potraktowania – to trasa najbardziej obciążona tranzytem. Przeniesienie wszystkich ciężarówek na kolej wymagałoby pociągu co 20 minut przez całą dobę. Obecne plany rządu nie przewidują dokończenia Rail Baltiki do 2020 roku.

"Odbudowania kolejnictwa wymaga konieczność wyeliminowania wjazdu samochodów do centrów dużych miast i unikania zatorów na drogach, a także dążenie do poprawy bezpieczeństwa podróżnych i stanu środowiska. Koleje w Polsce powinny pozostać polską własnością" – pisze ponadto PiS.

O kolejach można przeczytać na stronie 88 nowego programu: www.pis.org.pl/article.php?id=22715.

Twój Ruch

Partia przedstawiła zwięzły dokument, w którym kolej jest traktowana jako "równie ważna" co drogi. Twój Ruch dostrzega, że "sposób wydawania unijnych funduszy strukturalnych wyraźnie preferuje inwestycje drogowe". Nie odnosi się bezpośrednio do tematu transportu towarów.

Przeczytaj, co o transporcie pisze Twój Ruch (strona 27): twojruch.eu/sites/default/files/materialy/plan-zmian.pdf.

Partia Zieloni

Partia Zieloni nie wypuściła nowego programu, ale wydała ostatnio stanowisko w sprawie transportu. Partia wzywa w nim, aby przeznaczyć 60% środków z funduszy europejskich na kolej i transport miejski. "W obecnej perspektywie budżetowej polski rząd realizował i realizuje planową politykę zaniedbywania kolei, czego wyrazem jest przeznaczenie 2/3 środków na transport drogowy" – pisze współprzewodniczący Zielonych.

Partia Zieloni z zadowoleniem przyjęła wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w maju tego roku przyznał rację Komisji Europejskiej i zobowiązał Polskę do obniżenia opłat za dostęp do infrastruktury. Według Partii Zieloni opłaty te powinny zostać obniżone o co najmniej 50% Należy również zmienić strategię transportową kraju, aby była zgodna z unijną białą księgą, w tym z celem osiągnięcia 50% udziału kolei w przewozach towarowych w 2050 roku.

Stanowisko można przeczytać tutaj: www.zieloni2004.pl/news.php?readmore=3304.

 

Kampania "Tiry na tory" zapowiada, że stanowiska innych partii będą dodawane, kiedy tylko się pojawią.

 

źródło: Kampania "Tiry na tory"
www.tirynatory.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej