więcej


Transport

Bezpieczeństwo na kolei priorytetem resortu (14103)

2012-03-22

Drukuj

Rewitalizacja linii kolejowych, wymiana rozjazdów oraz modernizacja przejazdów kolejowych to trzy duże programy rządowe, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na kolei – powiedział minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak 15 marca br. w Sejmie, przedstawiając informację rządu na temat stanu bezpieczeństwa w transporcie kolejowym oraz powodów opóźniających się inwestycji drogowych i kolejowych.

W ramach rewitalizacji linii przygotowanych jest już 10 projektów, które umożliwią m.in. podróż z Warszawy do Wrocławia przez Koniecpol i Częstochowę w 3,5 godziny. Jednym ze sposobów usuwania tzw. wąskich gardeł, czyli miejsc, gdzie ze względów technicznych pociągi jeżdżą bardzo wolno, będzie wymiana rozjazdów kolejowych na nowoczesne. Natomiast programem modernizacji skrzyżowań drogowo-kolejowych do końca tej kadencji objętych zostanie ponad 2000 przejazdów w całym kraju, na których dochodzi do największej liczby wypadków.

Programy te będą realizowane dodatkowo, poza infrastrukturalnymi projektami inwestycyjnymi zawartymi w "Wieloletnim programie inwestycji kolejowych do roku 2013 z perspektywą do roku 2015". W ramach inwestycji ujętych w tym dokumencie, do końca 2010 roku zmodernizowano 712 km linii kolejowych. Na lata 2011-2013 zaplanowano oddanie do użytku łącznie ponad 2 300 km linii kolejowych, z czego w ubiegłym roku zmodernizowano prawie 400 km.

Minister Sławomir Nowak podkreślił również, że w związku z Euro 2012 zmodernizowano ponad 200 km linii kolejowych pomiędzy Gdańskiem, Poznaniem i Wrocławiem, natomiast w modernizacji znajduje się obecnie ponad 3 000 km linii kolejowych. Jedną z kluczowych inwestycji będzie uruchomienie na początku czerwca br. połączeń kolejowych pomiędzy lotniskiem Chopina a centrum Warszawy. Rozpoczęto już odbiory techniczne tej inwestycji.

Dzień wcześniej szef resortu transportu informację na temat bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przedstawił podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury.

Przeczytaj tekst: Na polskich torach najwięcej ofiar w Unii Europejskiej.

  

źródło: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej