więcej


Transport

Apel Unii Metropolii Polskich – transport publiczny (21301)

Unia Metropolii Polskich
2020-05-07

Drukuj
galeria

Prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących ograniczeń w funkcjonowaniu transportu publicznego.

Szanowny Panie Premierze,

po ogłoszeniu pierwszego, częściowego zniesienia ograniczeń związanych z koronawirusem, w dniu 21 kwietnia br. skierowaliśmy do Ministra Zdrowia wniosek o zmianę rozporządzenia wprowadzającego ograniczenia w zakresie przemieszczania się, w tym również środkami transportu publicznego. W jego uzasadnieniu przewidywaliśmy, że umożliwienie korzystania z lasów, parków, podstawowych form rekreacji oraz wprowadzenie nowych zasad w handlu i usług przełoży się na większą ilość osób korzystających z publicznego transportu miejskiego oraz spowoduje problemy z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Wniosek Unii Metropolii Polskich nie został rozpatrzony.

Panie Premierze,

ponawiamy nasz wniosek w tym temacie. Wyrażamy nadzieję, że Pana zapowiedź drugiego etapu łagodzenia obostrzeń – tym razem – spowoduje, że nasze propozycje zostaną uwzględnione. Ogłoszone „odmrożenie” działalności galerii handlowych, hoteli, pensjonatów, przedszkoli, żłobków itd., bezsprzecznie i w znacznym stopniu zintensyfikuje korzystanie z komunikacji miejskiej.

Jako organy wykonawcze JST zapowiadamy, że dalsze realizowanie zadań z zakresu transportu publicznego w obowiązującym stanie prawnym ograniczającym dostępności miejsc w środkach transportu publicznego do połowy liczby miejsc siedzących w pojeździe, nie będzie możliwe.

Konsekwentne zwiększanie ilości osób przemieszczających się, przy zachowaniu obecnych obostrzeń, spotęguje grupowanie się ludzi na przystankach i może spowodować odmowę pracy przez kierujących pojazdami komunikacji miejskiej, na których – zdaniem KG Policji – spoczywa odpowiedzialność wyegzekwowania od pasażerów określonego zachowania.

Propozycje rozwiązań, których wprowadzenie uważamy za konieczne zamieściliśmy w piśmie do Pana Ministra Łukasza Szumowskiego. Żeby ich nie powtarzać (nie straciły na aktualności) dołączamy je do niniejszego wystąpienia.

Szanowny Panie Premierze apelujemy o wprowadzenie racjonalnych zmian w przepisach, by w praktyce ich realizacja była możliwa.

Z wyrazami szacunku

Prezes Zarządu

Unii Metropolii Polskich

Tadeusz Truskolaski

Prezydent Miasta Białystok

Z pełną treścią postulatów możesz zapoznać się na stronie Unii Metropolii Polskich.

Źródło: Urząd Miasta Białystok


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej