więcej


Transport

Almada laureatem nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności 2010 (9976)

2011-03-16

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Portugalskie miasto Almada jest laureatem nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności 2010. W opinii niezależnego zespołu ekspertów ds. mobilności Almada podjęła w czasie Europejskiego Tygodnia Mobilności 2010 najskuteczniejsze działania, by wspierać alternatywne środki transportu inne niż samochód oraz by podkreślać pozytywny wpływ tych środków na zdrowie publiczne i środowisko. Kolejne miejsca zajęły hiszpańskie miasto Murcia i stolica Łotwy Ryga. Uroczystego wręczenia nagród dokonał dnia 14 marca 2011 r. w Brukseli komisarz ds. środowiska, Janez Potočnik.
Komisarz Potočnik powiedział: „Zbyt wielu Europejczyków korzysta z własnego samochodu nawet do pokonywania niewielkich odległości. Coraz większe zanieczyszczenie i zatory komunikacyjne są szkodliwe dla środowiska, a także dla naszego zdrowia. W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności wspiera się samorządy lokalne, które z powodzeniem zachęcają obywateli do korzystania z innych środków transportu i przyczyniania się tym samym do poprawy swojego zdrowia i jakości życia w miastach. Mam nadzieję, że wiele miast w całej Europie pójdzie za przykładem miast Almada, Murcia i Ryga”.

Europejski Tydzień Mobilności 2010

W corocznej dziewiątej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności w dniach od 16 do 22 września 2010 r. oficjalny udział wzięła rekordowa liczba europejskich miast – 2 221. Hasło zeszłorocznej edycji – „Podróżuj mądrzej, żyj lepiej” – akcentowało korzyści aktywnej i zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju mobilności dla zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli. Nagroda przyznawana jest samorządowi lokalnemu, który ma największe osiągnięcia w zwiększaniu świadomości społecznej na temat transportu zorganizowanego z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju, sprzyjającego podejmowaniu aktywności fizycznej i przyczyniającego się do ograniczenia hałasu, zanieczyszczenia powietrza i zatorów komunikacyjnych, mających – jak wiadomo – szkodliwe skutki dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zwycięskie miasto wybrał niezależny zespół ekspertów ds. transportu. Zespół ocenił 30 kandydatów, z których wybrał 10 samorządów lokalnych wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności 2010.

Laureat głównej nagrody: Almada

W portugalskim nadbrzeżnym mieście Almada mobilność zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju promowano poprzez podjęcie szeregu działań o charakterze stałym. By uczcić dziesiąte urodziny Europejskiego Tygodnia Mobilności, władze samorządowe Almady, wraz z lokalną agencją ds. energii, zorganizowały imponujący tydzień działań na rzecz zdrowia i transportu zorganizowanego z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju. Kulminacyjnym punktem tygodnia było zorganizowane w dniu 18 września jednodniowe Święto Mobilności. W ramach tej imprezy zorganizowano targi uliczne, pokazy pojazdów elektrycznych, targi rowerowe, koncerty, zajęcia sportowe, występy taneczne i uliczne, wyścigi rowerowe, warsztaty, filmy, wystawy oraz pokazy uliczne i pokazy sztuki. W Almadzie udoskonalono również infrastrukturę drogową dla pieszych i rowerzystów. W mieście utworzono także kilka parkingów dla rowerów oraz stacji ładowania motocykli i samochodów elektrycznych. W dniu bez samochodu centrum historyczne i handlowe Almady – Cacilhas – zamieniło się w deptak.

Laureat drugiej nagrody: Murcia

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2010 lokalna agencja ds. energii w hiszpańskim mieście Murcia zorganizowała różnorodne działania służące propagowaniu sposobów przemieszczania się korzystnych dla zdrowia i zorganizowanych z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju. Działania te były skierowane do różnych grup docelowych. W Murcii zapoczątkowano szereg działań o charakterze stałym, by wspierać używanie rowerów: strategię na rzecz jazdy rowerowej, biuro ze specjalną stroną internetową, publiczny system rowerowy i nieodpłatne udostępnianie rowerów pracownikom samorządu miejskiego. W mieście rozszerzono również sieć autobusową, wprowadzono system zintegrowanych opłat, w tym tańsze bilety dla niektórych kategorii użytkowników, oraz unowocześniono elektroniczne usługi zarządzania ruchem drogowym.

Laureat trzeciej nagrody: Ryga

W stolicy Łotwy – Rydze – zachęcano do aktywnego sposobu przemieszczania się poprzez utworzenie ambitnego programu działań związanych z jazdą na rowerze. Program ten obejmował konkursy, wystawy, programy informacyjne, rowerowe przejażdżki w stylu retro, promowanie pojazdów elektrycznych, pokazy pomiarów jakości powietrza i bezpieczeństwa ruchu, przedstawienia artystyczne, koncerty i gry uliczne dotyczące transportu i zdrowia. Przez cały tydzień obywatele byli zachęcani do rozpoznania i zgłoszenia potencjalnych udoskonaleń infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. W ramach konkursu „Najzdrowsze miejsce pracy” wydział ds. transportu władz samorządowych Rygi zebrał informacje na temat działań podejmowanych w miejscach pracy w celu propagowania zdrowego stylu życia i aktywnego przemieszczania się. W Rydze zorganizowano również kilka imprez pod hasłem „Dnia bez samochodu”, rezerwując ulice w centrum miasta dla ruchu pieszego, rowerowego i innych rodzajów transportu zorganizowanego z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju.

Europejski Tydzień Mobilności 2011

Europejski Tydzień Mobilności 2011 odbędzie się w dniach od 16 do 22 września i jego tematem przewodnim będą alternatywne rozwiązania w zakresie mobilności.

Więcej informacji: www.mobilityweek.eu


źródło: © Unia Europejska, 1995-2011, fot. www.sxc.hu
www.europa.eu
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej