- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Rekordowa Godzina dla Ziemi WWF (14167)
2012-04-06Drukuj
W tym roku do Godziny dla Ziemi WWF przyłączyła się rekordowa liczba 150 państw na świecie oraz 47 miast w Polsce. W ramach globalnego, symbolicznego gestu na rzecz przyrody, dokładnie o 20.30 czasu lokalnego zgasły światła w domach setek milionów ludzi oraz iluminacje świetlne tysięcy obiektów w ponad 6 500 miast.
Wyłączenie światła jest symbolicznym gestem, który po raz kolejny przypomina o tym, że wszyscy powinniśmy się troszczyć o środowisko naturalne, a ochrona przyrody zaczyna się w naszych domach i w naszym codziennym życiu.
Kiedy w 2007 roku jedno miasto – Sydney – "zgasło" podczas Godziny dla Ziemi WWF, nikt nie przypuszczał, że 5 lat później światła zgasną w setkach milionów domów w 135 krajach na świecie. W tegorocznej akcji uczestniczyła rekordowa liczba osób – w samej Polsce do ackji na wwf.pl/godzinadlaziemi przyłączyły się 32 tysiące osób. – To bardzo ważne, bo im więcej ludzi zda sobie sprawę z tego, że ich codzienne działanie mają wpływ na środowisko, tym szybciej rozwiążemy najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety – mówi Małgorzata Kosowska z WWF.
– Godzina dla Ziemi WWF – dodaje Kosowska z WWF – to jedyna cykliczna i masowa akcja, która zwraca uwagę milionów ludzi na świecie na to, że ochrona środowiska to przede wszystkim zmiana naszych codziennych nawyków i przyzwyczajeń, gdyż to właśnie one mają kluczowa znaczenie dla stanu środowiska.
Co możemy zrobić, aby pomóc Ziemi? Gaśmy zbędne światło, wymieńmy zwykłe żarówki na energooszczędne świetlówki i wyłączajmy urządzenia elektryczne, których nie używamy. Segregujmy śmieci, przesiadajmy się do komunikacji miejskiej i na rower, oszczędzajmy wodę. Lista naszych postanowień może być znacznie dłuższa (więcej można znaleźć na stronie wwf.pl/godzinadlaziemi). Te małe kroki, jeśli podejmowane na co dzień, pomogą chronić Ziemię. Do tego, aby zmieniać nasze codzienne zachowania fundacja apeluje co roku w ramach Godziny dla Ziemi WWF.
Oficjalnie do akcji przyłączyła się rekordowa liczba polskich miast – aż 47, oraz rekordowa liczba państw - 150. W ciemnościach pogrążyły się najsłynniejsze budynki i obiekty architektoniczne w naszym kraju, w tym: Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Belweder, Teatr Wielki, mur Starego Miasta i warszawskie mosty, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie i Spodek w Katowicach, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz cztery ministerstwa: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W związku z tym, że liczba osób, które przyłączyły się do akcji na wwf.pl/godzinadlaziemi przekroczyła 30 000, po raz pierwszy w ramach akcji zgasł również Stadion Narodowy w Warszawie.
Wcześniej udało nam się zrealizować inne cele, które towarzyszyły akcji i dzięki temu w Warszawie podczas Godziny dla Ziemi odbył się koncert unplugged dla Ziemi z udziałem polskich muzyków, marka Siemens zobowiązała się do przekazania energooszczędnego sprzętu AGD rodzinnemu domowi dziecka, Michał Piróg zobowiązał się do wytatuowania drzewa na swoich plecach, a zespół Zakopower przekazał 100 bezpłatnych biletów na swoje koncerty.
Na świecie zgasło oświetlenie tak charakterystycznych budynków i obiektów architektonicznych jak np.: Opera w Sydney, Wielki Mur Chiński, Wieża Eiffla, Luwr, Brama Brandenburska, Allianz Arena, Krzywa Wieża w Pizie, Pałac Buckingham, Times Square, Empire State Building, Burj Khalifa - najwyższy budynek na świecie.
Szczegółowe informacje, o tym co zgasło w Polsce i na świecie podczas Godziny dla Ziemi WWF, znajdują się w osobnych załącznikach: "Co zgasło w Polsce" i "Co zgasło na świecie" na stronie: www.wwfpl.panda.org/?8560/Rekordowa-Godzina-dla-Ziemi-WWF.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności