więcej


Ponad 7 tys. konkretnych działań dla klimatu w ramach akcji 350.org (10806)

2010-10-19

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Dzień 10/10/10, tak jak oczekiwali organizatorzy, zapisze się w historii jako największa dotychczas akcja organizacji pozarządowych. Trudno uwierzyć, że tego dnia odbyło się ponad 7 tysięcy różnych happeningów aż w 188 krajach. W ten jeden wyjątkowy dzień świat stał się jednością, aby wspólnie walczyć na rzecz lepszego klimatu dla nas wszystkich. 
Organizatorzy 350.org do tej pory nie potrafią uwierzyć, że ich inicjatywa osiągnęła takie rozmiary. Do akcji włączyli się ludzie z całego świata, od Pekinu po Waszyngton. Wymienienie wszystkich happeningów, które odbyły się tego dnia, trwałoby kilka godzin. My wymienimy tylko kilka z nich:

1. Katmandu, Nepal – ucznowie wielu szkół podstawowych byli zachęcani, aby zrezygnować z pojazdów spalinowych i pomiędzy 10 października a 10 grudnia co najmniej dwa razy w tygodniu wrócić do domu innym, ekologicznym środkiem transportu, takim jak rower czy publiczna komunikacja. Nieprzypadkowo akcja skończy się 10 grudnia – będzie to ostatni dzień konferencji klimatycznej COP16 w Cancun. Jeżeli odniesie ona sukces, dwa lub trzy miesiące później zostanie wznowiona. W kampani biorą udział także różne eko-kluby i uczelnie wyższe. Ponadto, w sklepach i aptekach zostało rozdanych 1500 papierowych toreb. Co miesiąc organizowane też będą warsztaty, jak wytwarzać takie torby.
2. Auckland, Nowa Zelandia – tego dnia wielu wolontariuszy podczas akcji naprawy rowerów przywracało do użytku swoje pojazdy. Wszystkie poddane były przeglądowi i polerowaniu, aby ich właściciele dumnie mogli przejechać ulicami miasta. Podczas akcji każdy mógł się dowiedzieć jak podnieść swoje umiejętności w jeździe i komfort jazdy, jak zmienić oponę i sprawdzić ciśnienie, konserwować rower i przede szystkim, jak dopasować rodzaj jednośladu do swoich potrzeb.
3. Ho Chin Minh City, Wietnam:
– wymieniano książek na eko-torby: każdy za 3 przyniesione książki otrzymał torbę z ekologicznego materiału. Pomogą one zbudować bibliotekę dla biednych dzieci w rejonie delty Mekongu. Jest to jeden z elementów projektu mającego przyczynić się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród dzieci z południowo-wschodniej części Wietnamu,
– Flashmob: jego uczestniczy ułożyli zdjęcie ze zużytych butelek i innych tworzyw sztucznych, po czym na dany znak wszyscy zapozowali do wspólnego zdjęcia. W akcji wzięła udział Huong Giang, Miss Grand Slam Asia 2009. Flashmob był czytelną wiadomością wysłaną do całego świata – zachęta, aby włączyć się do akcji 350.org.
4. Belgrad, Serbia – w zeszłym roku po całym kraju jeździł cygański zespół Vranjska Banja, prezentując swój 35-minutowy utwór o nazwie Hot Water Festival. Cieszył się on takim powodzeniem, że w tym roku zdecydowano się powtórzyć akcję. Płyta zawierająca ten utwór została okrzyknięta najlepszym w historii albumem muzyki cygańskiej. Z przesłaniem udało się dotrzeć do wielu ludzi – jest to sukces, możliwy do osiągnięcia tylko dzięki zjednoczonemu działaniu. Działaniu m.in. przeciwko wycinaniu lasów i degradacji wód termalnych.
5. Balti, Mołdawia – do końca października tego roku w wybranych gminach ma zostać posadzonych ponad 500 drzew orzecha włoskiego, aby polepszyć w tym rejonie poziom zdrowia. Liście tego drzewa wydalają jod, który pomaga zmniejszać skutki wybuchu w Czarnobylu.
6. Islamabad, Pakistan – 10 października, w tym szczególnym dniu wielu ochotników zebrało się, aby uprzątnąć ścieżkę na najwyższe wzniesienia wzgórz Margalla, niedaleko stolicy Pakistanu. 
7. Pekin, Chiny – „Wielka Zielona Inicjatywa” to współpraca dziesięciu młodzieżowych organizacji, chcących stworzyć „zieloną” kulturę wśród młodych Chińczyków i działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. W akcji bierze udział 300 gmin i trzy wielkie miasta: Pekin, Hong Kong i Tiencin. Odbył się m.in. Wielki Zielony Wyścig oraz wystawa rzeźb – akcje na rzecz świadomej konsumpcji i gospodarki odpadami, które mogą zachęcić indywidualne jednostki do podjęcia kreatywnych działań przyczyniających się do rozwiązania tego problemu.
8. Howick, RPA – w rezerwacie przyrody Dolina Umgeni dzień obfitował w różnego rodzaju akcje: m.in. zorganizowano ekologiczny piknik, podpisano dokument “Carbon Handprint Tunnel” dla przyszłych pokoleń. W zamian za przyniesione surowce otrzymać można było sadzonki rodzimych drzew pojeździć na rowerze po rezerwacie.
9. Dżakarta, Indonezja – odbył się pokaz ekologicznej mody i krótkich filmów o środowisku naturalnym, niedzielny jarmark ekologiczny, a grupa Syncope zagrała koncert. Ubrania z pokaz pochodziły z kolekcji wykorzystującej materiały z recyklingu Y.M. Adhimiharja for CARE. Modelkami były finalistki Miss Ziemi 2009. Można było także skorzystać z kalkulatora CO2 i zmierzyć swój wpływ na środowisko, związany ze spalaniem paliw kopalnych.
10. Tiruvannamalai, Indie – edukowano młodzież szkolną na temat zmian klimatu i ochrony środowiska naturalnego: chętni w wieku od 10 do 18 lat uczestniczyli w 14-kilometrowej wycieczce wokół świętej góry Arunachala. W jej trakcie zorganizowano warsztaty edukacyjne i muzyczne imprezy.

Trudno pojąć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Na dowód powstały tysiące zdjęć, które organizatorzy zmieszali ze sobą i utworzyli z nich krótki, jednominutowy film:

 
Przesłanie do światowych liderów i polityków było czytelne. Ale nie możemy jeszcze odpocząć – musimy im pokazać, że ta kampania, choć w formie zabawy, traktuje o poważnym zagrożeniu dla całej Ziemi. I to nasi przywódcy muszą teraz zrozumieć.
 


Hiszpania


Indie


Tajlandia



USA



Botswana



Madagaskar


Zjednoczone Emiraty Arabskie


Rosja

Pełną listę imprez towarzyszących oraz galerię zdjęć można znaleźć na stronie www.350.org/en.

OB, ChronmyKlimat.pl

fot. 350.org


 

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej